jaderná energie - Někteří Japonci se budou moci vrátit domů k Fukušimě - JE Fukušima (shinchu znicene) 1
Město Shinchi (Šinči), zničené tsunami, nedaleko JE Fukušima.

Japonská vláda odvolala evakuační zónu v okolí více než 20 kilometrů od poničené elektrárny Fukušima Dai-iči. Stalo se tak poprvé od březnové havárie. Tisková agentura Kjódo odhaduje, že by se do svých domovů mohlo vrátit asi 25 tisíc lidí. Celkem bylo po havárii vyvolané přívalovou vlnou tsunami evakuováno z okolí fukušimské jaderné elektrárny 80 000 Japonců.

Japonská vláda v některých oblastech, které jsou za hranicí dvacetikilometrové bezpečnostní zóny, odvolala evakuační doporučení. Podle ministerstva, které má na starost jadernou havárii, je situace v okolí zničeného objektu stabilnější a radiace je minimální.

Obce, ve kterých je evakuace odvolána, musí ale nejdříve připravit plány na dekontaminaci budov a opravu tamní infrastruktury.

Dvacetikilometrová ochranná zóna okolo elektrárny pak i nadále zůstává. I přesto se ale lidé žijící ve vzdálenosti do tří kilometrů od Fukušimy budou moci poprvé krátce podívat domů. Natrvalo se pak do nejvíce zasažených oblastí budou moci vrátit nejdříve příští rok v lednu, slibuje japonská vláda. Experti o tom ale pochybují.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..