jaderná energie - Japonský premiér Naoto Kan rezignoval, zemi povede bývalý ministr financí - JE Fukušima (noda) 1
Nový vůdce Země vycházejícího Slunce Jošihiko Noda. Premiéři se v Japonsku měnili v posledních letech po zhruba ročních cyklech, toho posledního, Naota Kana, srazila na kolena Fukušima.

Japonská vládní Demokratická strana Japonska (DPJ) dnes zvolila svým novým předsedou dosavadního ministra financí Jošihika Nodu, který se stane rovněž předsedou vlády. V obou funkcích nahradí Naota Kana, jehož obliba klesla na rekordně nízkou úroveň. Poslanecká sněmovna Nodu do funkce premiéra schválí v úterý, kdy také formálně odstoupí jeho předchůdce. Agentura Reuters uvedla, že Noda se o post předsedy strany a vlády utkal ve druhém kole s ministrem hospodářství, obchodu a průmyslu Banrim Kaiedou, kterého porazil poměrem 215 ku 177 hlasům.

Analytici předpokládají, že Noda bude schopen lépe než Kaieda zvládnout japonský státní dluh, a byl také preferovaným kandidátem finančních trhů.

Kanova popularita se propadala od března. Vyčítalo se mu údajně špatné zvládnutí situace po tehdejším ničivém zemětřesení, následné přílivové vlně cunami a jí způsobené havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě.

Kan vedl vládu od loňského léta. Byl to pátý japonský premiér za posledních pět let.

Čtyřiapadesátiletý Noda je známý jako finanční konzervativec a na svém dosavadním postu už se pustil do křížku s líným hospodářstvím, bobtnajícím státním dluhem a rekordním růstem jenu, které poškozují japonské vývozce, protože se jejich zboží v zahraničí prodražuje.

Coby premiér bude muset rozšířit záběr i na pokračující rekonstrukci po ničivém zemětřesení a cunami, po němž stále žije mimo své domovy zamořené radiací na 100.000 lidí. „Pojďme se společně zapotit ve prospěch lidu,“ řekl Noda po volbě. „To je mé upřímné přání.“

Noda je rozhodným zastáncem japonsko-amerického bezpečnostního spojenectví, které označil za „nezbytně nutné pro japonskou bezpečnost a stabilitu“. A jakkoli ocenil ekonomický rozvoj Číny, vyjádřil znepokojení nad rostoucí vojenskou silou této velmoci.

Zdroj: České noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..