Neděle, 27 září
Shadow

Japonsko znovu začíná jednat s Vietnamem o stavbě jaderných elektráren

Dnes už bývalý japonský premiér Naoto Kan se svým vietnamským protějskem Nguyen Tan Dungem po podepsání lednové dohody.

Japonský list Mainichi Daily News přišel se zprávou, že vlády Japonska a Vietnamu obnoví diskuzi o dovozu japonských jaderných technologií. Setkání představitelů obou zemí je naplánováno na 8. a 9. září v Tokiu.

O spolupráci se zemí vycházejícího Slunce jednal Vietnam už v roce 2010 na mezivládním summitu a letos v lednu byla podepsána první větší dohoda. Kromě Japonska jednal Vietnam i s USA a Ruskem, japonská strana kladla důraz především na to, že může nabídnout nejnovější jaderné technologie, výcvik odborných pracovníků a financování prostřednictvím Japonské banky mezinárodní spolupráce. Vietnamští představitelé mnohokrát dávali najevo, že o jadernou energetiku velmi stojí, Fukušima však slibně se rozbíhající spolupráci zastavila a všechna jednání byla po 11. březnu zmrazena a odložena.

Nyní nabírají jednání druhý dech, ani jedna strana se podle všeho nechce vzdát. Japonské exportní úsilí v oblasti jaderné energetiky je nyní vážně ohroženo v důsledku fukušimské havárie a následného prohlášení premiéra Naotoa Kana o snížení závislosti japonské energetiky na jádru. Přesto kabinet 5. srpna rozhodl o pokračování exportních jednání, především s Tureckem a právě Vietnamem, jelikož tam byla započata už před Fukušimou. Na zatím posledním zasedání japonského parlamentu ovšem nebyla dohoda s Vietnamem schválena a tak se vláda bude snažit dohodu prosadit na zvláštním zasedání tento podzim.

Zdroj: Mainichi Japan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..