jaderná energie - Japonsko znovu začíná jednat s Vietnamem o stavbě jaderných elektráren - Ve světě (japonsko vietnam dohoda1) 1
Dnes už bývalý japonský premiér Naoto Kan se svým vietnamským protějskem Nguyen Tan Dungem po podepsání lednové dohody.

Japonský list Mainichi Daily News přišel se zprávou, že vlády Japonska a Vietnamu obnoví diskuzi o dovozu japonských jaderných technologií. Setkání představitelů obou zemí je naplánováno na 8. a 9. září v Tokiu.

O spolupráci se zemí vycházejícího Slunce jednal Vietnam už v roce 2010 na mezivládním summitu a letos v lednu byla podepsána první větší dohoda. Kromě Japonska jednal Vietnam i s USA a Ruskem, japonská strana kladla důraz především na to, že může nabídnout nejnovější jaderné technologie, výcvik odborných pracovníků a financování prostřednictvím Japonské banky mezinárodní spolupráce. Vietnamští představitelé mnohokrát dávali najevo, že o jadernou energetiku velmi stojí, Fukušima však slibně se rozbíhající spolupráci zastavila a všechna jednání byla po 11. březnu zmrazena a odložena.

Nyní nabírají jednání druhý dech, ani jedna strana se podle všeho nechce vzdát. Japonské exportní úsilí v oblasti jaderné energetiky je nyní vážně ohroženo v důsledku fukušimské havárie a následného prohlášení premiéra Naotoa Kana o snížení závislosti japonské energetiky na jádru. Přesto kabinet 5. srpna rozhodl o pokračování exportních jednání, především s Tureckem a právě Vietnamem, jelikož tam byla započata už před Fukušimou. Na zatím posledním zasedání japonského parlamentu ovšem nebyla dohoda s Vietnamem schválena a tak se vláda bude snažit dohodu prosadit na zvláštním zasedání tento podzim.

Zdroj: Mainichi Japan

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..