jaderná energie - Japonsko poprvé od Fukušimy obnovilo provoz odstaveného reaktoru - JE Fukušima (tomari3) 1
Jaderná elektrárna Tomari.

Třetí blok jaderné elektrárny Tomari na ostrovu Hokkaidó byl před dvěma dny spuštěn po dokončení bezpečnostních kontrol. Je první jadernou jednotkou, jejíž provoz Japonci obnovili po fukušimské havárii.

Japonská společnost Hokkaido Electric Power oznámila, že třetí blok jí provozované jaderné elektrárny Tomari je opět v provozu po bezpečnostních kontrolách. Jedná se o jeden z bloků, na kterých před fukušimskou havárií byla zahájena standardní bezpečnostní prověrka. Při zemětřesení 11. března a havárii na jaderné elektrárně Fukušima Dajiči bylo od sítě odpojeno 35 z celkových 54 japonských reaktorů, procházely běžnými prověrkami a údržbou. Japonská vláda však nepovolila obnovit jejich provoz (důvod – uklidnění obyvatel) a nařídila nové zátěžové zkoušky, obdobné těm, které mají podstoupit jaderné elektrárny v Evropské unii. Rozhodnutí o opětovném spuštění nechala na místních samosprávách, guvernérech prefektur a Ministerstvu průmyslu a obchodu. Před několika týdny se začaly objevovat první zprávy o tom, že guvernéři prefektur a představitelé místních samospráv začínají projednávat s provozovateli elektráren znovuzahájení provozu.

Blok Tomari-3 je tlakovodního typu PWR, prověrka na něm začala 5. ledna letošního roku a znovu běžet měl od 7. března. Hokkaido Electric uvedla, že už začátkem srpna dokončila první část nařízených zátěžových testů a 17. srpna obnovila jeho provoz. Svolení k tomu dal guvernér ostrova Hokkaido Harumi Takahaši a nejvyšší posvěcení přišlo z Ministerstva průmyslu a obchodu.

Třetí blok Tomari nyní podle provozovatelů podstoupí druhé kolo zátěžových testů, s nimiž by měl být hotov ještě před koncem letošního roku.

Třetí blok Tomari je mezi japonskými bloky mladíkem – jeho stavba začala v roce 2003 a poprvé dosáhl kritického stavu (řetězové reakce, která se dokáže udržet v chodu sama) před dvěma lety. První blok je nyní v plánované odstávce, druhý běží normálně.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..