jaderná energie - Francouzská rošáda - jak si povede nové a staré vedení Arevy - Ve světě (oursel areva) 1
Vedení Anny Lauvergeonové v Arevě je již minulostí. Šéfem největšího jaderného koncernu na světě se stal Luc Oursel, její bývalý náměstek.

Francouzský jaderný gigant Areva přednedávnem změnil vedení. Tedy, prezident Sarkozy oznámil, že nebude prodloužena smlouva bývalé šéfové, „jaderné madam“ Anne Lauvergeonové. Novým šéfem skupiny se stal Luc Oursel, dříve její náměstek, a Lauvergeonová podle dostupných informací odchází do světa tisku.

Luc Oursel

Oursel přebírá Arevu ve velmi složitém pro koncern období. Za některé z problémů, které bude muset řešit, přitom sama skupina nemůže. Po Fukušimě byla zmrazena řada smluv, celkově přijde Areva asi o 200 milionů eur, především jde o dodávky uranu do Japonska a do Německa. Celkově nyní tak disponuje Areva zakázkami na 43,1 miliard eur (o 1,1 miliardu méně, než na konci roku 2010), tedy v tomto případě nejde o tak zásadní ztrátu. Fukušima navíc nezměnila nejvýraznější současné trendy na energetickém trhu: stálý růst spotřeby, který se v blízké budoucnosti rozhodně nebude snižovat, spotřebování zásob fosilních paliv, snaha o energetickou nezávislost a snižování lidského vlivu na globální oteplování.

Pro Arevu však z fukušimské havárie plynou i určité výhody – například plánované zvyšování bezpečnosti francouzských jaderných elektráren, které přijde vládu na stovky milionů eur (možná miliardy). Jaderné úřady ve Francii požadují například modernizaci ventilačních systémů, zvýšení odolnosti vůči vodě a zaplavení elektrárny a stavbu nových velínů, zabezpečených natolik, že dokážou přežít i ty největší katastrofy.

Na druhou stranu však Fukušima dokonce i ve Francii nahlodala důvěru v jadernou energii, vláda už začala zvažovat novou energetickou strategii, která by počítala se snížením podílu jádra na celkové bilanci země. Oursel tak bude muset kromě manažerské a politické práce také přesvědčit francouzský lid o nezbytnosti jádra a vrátit k němu důvěru. V této souvislosti je zajímavé dodat, že právě z tohoto důvodu řada analytiků považovala za vhodnější nechat ve funkci Lauvergeonovou, protože ta na poli prezentace jádra odvedla velký kus práce, vesměs hodnocené jako úspěšné. Ale vláda rozhodla jinak.

Anne Lauvergeonová

Další osud Jaderné madame Lauvergeonové bude rovněž nejspíš velmi zajímavý. Zakladatelka a prezidentka největší jaderné společnosti na světě ji nyní musí opustit a změnit zaměstnání. Podle posledních informací se stane členem dozorčí rady levicového listu Liberation. Lauvergeonová má velké zkušenosti s politickými boji a zákulisním jednáním a je zřejmé, že se je pokusí zužitkovat – za rok čekají Francii prezidentské volby.

Má to však jeden háček. Právě francouzští socialisté jsou, podobně jako v Německu, největšími odpůrci jádra na politické scéně. Jejich odpor je samozřejmě úměrný francouzským podmínkám – navrhují nanejvýš snížení podílu jádra ze současných asi 70% na 50% celkové bilance. Stojí za zmínku, že v tom jsou poměrně konzistentní a nejde o „pofukušimský“ oportunismus, takové návrhy zaznívají ze strany francouzských socialistů už delší dobu – i zatím poslední levicový prezident Francie Francois Mitterand sliboval pozastavení výstavby nových reaktorů (nutno říci, že o mnoho dále, než ke slibům, nedošel). V případě, že jejich kandidát na jaře 2012 zvítězí, slibují vyhlásit dočasné moratorium na stavbu nových bloků a zahájit celonárodní diskuzi o energetické strategii země. Bude tak Lauvergeonová coby jaderná lady socialistické straně k užitku?

Nemají ji příliš v oblibě ani odbory. Lauvergeonová si vybojovala úplné osamostatnění Arevy a odmítla slučování s EDF a Alstom, v čemž vidí zástupci pracujícího lidu jen střet lobbystů. Pravdou je, že po celou dobu setrvání Lauvergeonové ve funkci byly vztahy mezi EDF a Arevou napjaté, což francouzskému jadernému průmyslu vůbec nedělalo dobře.

Související články: Z Arevy odchází dosavadní šéfová Anna Lauvergeonová

Francouzské atomové vášně

Zdroj: Atominfo.ru, globalsecurity.org, Bulletin of the Atomic Scientists

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..