jaderná energie - Dostavba Temelína dá práci až 9 tisícům Američanů, tvrdí velvyslanec USA - Nové bloky v ČR (n eisen) 1
Velvyslanec Spojených států amerických v Česku Norman Eisen.

V Česku podporuje rozvoj jaderné energie „na rozdíl od jiných států“ nejen vláda, ale také široká veřejnost, řekl americký velvyslanec v Praze Norman Eisen v americkém Senátu. Dostavba Temelína by byla velkou příležitostí pro americký jaderný průmysl.

Pokud by americká firma Westinghouse vyhrála v soutěži na dostavbu Temelína, ve Spojených státech by přibylo „9000 dobře placených míst“. Prohlásil to americký velvyslanec v Praze Norman Eisen během úterního slyšení v americkém Senátu ve Washingtonu.

Eisen senátory informoval, že jde o zakázku ve výši 28 miliard dolarů. Téma dostavby Temelína spojil i s otázkou energetické bezpečnosti České republiky, když upozornil, že Česko je v jaderném palivu v současnosti ze 100 procent závislé na Rusku, v ropě ze 70 a v plynu pak ze 65 procent.

„Velkou příležitostí (pro Česko), jak dosáhnout energetické bezpečnosti, je právě rozšíření jaderné energie,“ uvedl Eisen k zájmu Westinghousu o Temelín.

Všechny tři firmy, které se ucházejí o dostavbu jaderné elektrárny Temelín – vedle Westinhousu jsou to francouzská Areva a ruský Atomstrojexport, v Česku zdůrazňují, že o většinový podíl zakázky, až o 80 % prací, by se rozdělily české společnosti.

Z Eisenova prohlášení je nicméně zřejmé, že dostavba Temelína by byla velkou příležitostí také pro americký jaderný průmysl, jehož avizovaná „jaderná renesance“ se rozjíždí jen velmi pomalu.

Důvodem jsou především otázky nákladů na výstavbu jaderných elektráren, které jadernou energii znevýhodňují například před aktuálně mnohem levnějšími a potenciálně obrovskými zásobami břidličných plynů. Po havárii v japonské Fukušimě navíc v USA posílily požadavky na vyšší bezpečnost elektráren, což může jejich cenu dále prodražit.

Z Eisenova prohlášení je nicméně zřejmé, že dostavba Temelína by byla velkou příležitostí také pro americký jaderný průmysl, jehož avizovaná  „jaderná renesance“ se rozjíždí jen velmi pomalu.

Důvodem jsou především otázky nákladů na výstavbu jaderných elektráren, které jadernou energii  znevýhodňují například před aktuálně mnohem levnějšími a potenciálně obrovskými zásobami břidličných plynů. Po havárii v japonské Fukušimě navíc v USA posílily požadavky na vyšší bezpečnost elektráren, což může jejich cenu dále prodražit.

Velvyslanec Eisen v úterý v americkém Senátu kromě jiného uvedl, že „narozdíl od jiných států“ podporuje v Česku další rozvoj jaderné energie „nejen vláda, ale také široká veřejnost“.

Norman Eisen, jehož jmenování  velvyslancem v Česku loni zablokoval jeden ze senátorů, v Praze od ledna slouží díky tomu, že na tento post jej pak jmenoval v rámci  svých pravomocí prezident Barack Obama.  Oproti běžnému tří až čtyřletému velvyslaneckému termínu ale prezidentova nominace platí jen rok, a pokud by  Eisen nebyl plnohodnotně potvrzen Senátem, jeho mandát v Praze na konci roku vyprší.

Výsledek úterního slyšení zahraničního výboru  Senátu by měl být znám zhruba za měsíc. Republikán Chuck Grassley, který loni Eisenovu nominaci zastavil, na slyšení nebyl, a není jasné, zda jeho výhrady už pominuly a přestane Eisena blokovat.

elvyslanec Eisen v úterý v americkém Senátu kromě jiného uvedl, že „narozdíl od jiných států“ podporuje v Česku další rozvoj jaderné energie „nejen vláda, ale také široká veřejnost“.

Norman Eisen, jehož jmenování velvyslancem v Česku loni zablokoval jeden ze senátorů, v Praze od ledna slouží díky tomu, že na tento post jej pak jmenoval v rámci svých pravomocí prezident Barack Obama. Oproti běžnému tří až čtyřletému velvyslaneckému termínu ale prezidentova nominace platí jen rok, a pokud by Eisen nebyl plnohodnotně potvrzen Senátem, jeho mandát v Praze na konci roku vyprší.

Výsledek úterního slyšení zahraničního výboru Senátu by měl být znám zhruba za měsíc. Republikán Chuck Grassley, který loni Eisenovu nominaci zastavil, na slyšení nebyl, a není jasné, zda jeho výhrady už pominuly a přestane Eisena blokovat.

Zdroj: byznys.ihned.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..