jaderná energie - Východoevropská batálie: Westinghouse versus Hitachi v boji o nové trhy - Nové bloky v ČR (AP1000Reactor) 1
Ideální stav dle Westinghouse: nový AP-1000, postavený na zelené louce. Zatím se americkému gigantovi daří mnohem lépe doma a v Asii, než v Evropě. Možná to změní právě litevský tendr.

Dvojice General Electric a Hitachi porazila v Litvě americkou Westinghouse. Její systém AP-1000, jeden z nejmodernějších jaderných projektů (generace III+) na světě, tak přišel o další potenciální kotvu ve Východní Evropě. Tím si však otevřel cestu na evropský trh zcela nový hráč. Možná. Zatím není ještě věc rozhodnuta definitivně a může ji významně ovlivnit český tendr na dostavbu JE Temelín.

Druhé místo ze dvou

Před několika dny uveřejnil portál Atominfo.cz zprávu o neformálním litevském tendru na dodavatele pro Visaginskou jadernou elektrárnu, která má nahradit uzavřenou Ignalinu. Litva vybrala jako vítěze alianci Hitachi/GE, Westinghouse získal stříbro.
Druhé místo v soutěži o jadernou elektrárnu se ve většině případů rovná totální prohře, ne však tentokrát. Vítězství Japonců zdaleka není definitivní. Hitachi/GE totiž nebyla vybrána jako dodavatel technologií a projektant, ale jako strategický investor. Lidsky řečeno, zavázala se k tomu, že se bude na elektrárně podílet, ale Litevci se nijak přímo nezavázali k tomu, že stavět ji budou právě Japonci. A aby tento poslední krok byl učiněn, budou muset nejspíš poskytnout litevské vládě půjčku, neboť ta není s to takto rozsáhlou stavbu sama utáhnout, nebo část elektrárny přímo vykoupit.

Tento způsob vyjednávání sám o sobě není až tak neobvyklý, podobně například postupoval ruský Rosatom v Turecku, kde připravovaná elektrárna Akkuyu bude pod ruskou správou (více o JE Akkuyu). Litevská situace je však výjimečná tím, že jiná řešení ani nepřipadají v úvahu, země sama nové jádro nezaplatí a evropské banky úvěr na jadernou elektrárnu také nejspíš neposkytnou.

Zajímavý na tomto tendru je fakt, že se jej Westinghouse vůbec zúčastnil. Americký jaderný obr už totiž delší dobu vystupuje jako čistý vývojář – společnost, jejíž projekty (konkrétně reaktor AP-1000) jsou natolik kvalitní, že je může pouze prodávat a samotnou stavbu pak financují jiní investoři. V Pobaltí však udělala firma výjimku a nejspíš vůbec poprvé za celou dobu své existence slíbila cizí vládě, že pokud bude JE Visaginas postavena na základě technologie AP-1000, poskytne jí úvěr buď z vlastních prostředků, nebo prostřednictvím nějaké třetí instituce. Toto historické gesto však Litevci neocenili.

Litevská jaderná základna

Jak pro Hitachi, tak pro Westinghouse má projekt Visaginské JE velký strategický význam. Japonci se svým tlakovodním vroucím reaktorem ABWR zoufale potřebují nové trhy. Před fukušimskou havárií jej společnost pomalu, ale jistě prosazovala jednak na domácí půdě, kde připravovala spuštění hned několika nových bloků, jednak v Indii, která jí slíbila minimálně jednu šestiblokovou elektrárnu.

Březnové zemětřesení však všechny tyto plány postavilo na hlavu a budoucnost těchto zakázek je velmi nejistá. Japonci se zdráhají činit jakékoliv konkrétní kroky do té doby, než bude stabilizována situace na Fukušimě a dokud se japonská společnost nezotaví z tragických následků zemětřesení a z toho, jak krutě byl nabourán mýtus o absolutní bezpečnosti domácích jaderných elektráren.

V Indii se k těmto problémům přidává i politika. O stavbu elektrárny soutěží i americké firmy a parcela, na které chce Hitachi stavět, je indickým trumfem při jednáních s Washingtonem. Za republikánských vlád George Bushe Američané pomohli vyvést Indii zpod mezinárodního jaderného embarga (Indie odmítá podepsat dohodu o nešíření jaderných zbraní, obavy vyvolává také neustálé konflikty s Pákistánem). Obamova administrativa je indickému jádru nakloněna o poznání méně. Indie odpovídá tím, že odmítá zrušit kontroverzní domácí zákony o odškodném za jaderné havárie, které umožňuje vést soudní spory s dodavateli zařízení i po několika desítkách let od prodeje, čímž výrazně komplikuje Američanům vstup na svůj obrovský jaderný trh.

Východní Evropa se tak může stát jazýčkem na váhách a arénou nejtužších bojů. V Česku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a částečně i Polsku má jaderná energetika širokou podporu podnikatelů, politiků a veřejnosti a v důsledku toho, že za dob východního bloku byl hlavním dodavatelem jaderných technologií SSSR, si tam zatím ještě nevybojovali monopolní postavení Francouzi (na rozdíl od západní části Starého světa).

Jeden blok jaderné elektrárny ve Visaginasu tak hraje roli jakési evropské základny a reference pro další, z hlediska zisku zajímavější tendry. Nejlákavější kousek představuje v tomto ohledu Polsko, kde vítěz získá čtyři až šest bloků na dvou elektrárnách.

Za takové dobré vyhlídky je radost platit – dokonce i když jde o stavbu jaderné elektrárny z vlastních prostředků, Japonci s tím nejspíš nebudou váhat. Mnohem vážnějším problémem, než jsou peníze, však může být politika – jak se například smíří prostí Litevci, ale i sousední Bělorusko, Rusko a Polsko s tím, že jim, obrazně řečeno „za barákem“, postaví vodní vroucí reaktor na svár stejný, jako teprve nedávno vyhodil miliardy radioaktivních atomů jódu a cesia na Fukušimě? Litva nedávno zahájila rozsáhlou kampaň proti chystané běloruské jaderné elektrárně s tím, že nevyhovuje konvencím o vlivu JE na životní prostředí a dá se čekat, že Bělorusko a Rusko jí to velmi rády oplatí.

Z toho, že se Westinghouse této soutěže vůbec zúčastnil, je zřejmé, že to nejspíš myslí vážně, a v případě, že litevská vláda z jakéhokoliv důvodu začne pochybovat o kvalitách či perspektivách reaktorů ze Země vycházejícího Slunce, bude připraven nabídnout alternativní řešení.

Jen jeden blok? Málo

AP-1000, nová vlajková loď Westinghouse, se už ve světě uchytil. Má mnoho zastánců ve Spojených státech, Číně, která si jej dokonce vybrala jako systém, na jehož základě bude tvořit jeden z vlastních reaktorů, a celá řada dalších zemí. Tento projekt však má podle hodnocení expertů, které Westinghouse nepotvrdil, ale ani přímo nevyvrátil, jednu slabinu. Jako velkou výhodu svého díla uvádí společnost takzvanou modulární výstavbu, kdy je elektrárna budována jako stavebnice z dílů, vyrobených jinde, pomocí jeřábů, což šetří čas a peníze, jelikož jednotlivé kusy lze vyrábět souběžně. S návratností pro firmu je to však komplikovanější a údajně se výhody takového způsobu projeví až tehdy, když získá zakázky minimálně na čtyři bloky v jednom regionu. Ve Východní Evropě zatím nemá Westinghouse ani jednu.

Rozhodně nelze říci, že by pro to nic nedělali, společnost se aktivně účastní všech východoevropských tendrů, ale v žádném z nich nyní nevede a obsazuje přinejlepším druhá místa (zatím potenciální, žádný z těchto tendrů ještě nedoběhl, nepočítáme-li do Východní Evropy Arménii, kde prohrál Rusům). Na rozdíl od sportu, v jaderném průmyslu si všechny ceny (rozuměj zakázky) bere jen vítěz a je na něm, jak s nimi naloží.

Nejvíc sází Westinghouse na český temelínský tendr. Tady však může počítat nanejvýš se dvěma bloky, navíc pozice jak Francouzů, tak Rusů jsou velmi silné a zatím s nimi nic vážnějšího neotřáslo, zatímco AP-1000 nedávno narazil na problémy při udělování licencí ve Velké Británii a doma ve Spojených státech (regulátoři mu paradoxně vytkli modulární způsob bezpečnosti, konkrétně u ochranného pouzdra reaktoru, kde podle nich zvyšuje riziko porušení těsnosti). Problémy ve Velké Británii měl i francouzský EPR, jeho autor, společnost Areva, však zřejmě dokázala všechny závady uspokojivě odstranit, neboť Britové už dali najevo, že budou s jeho licencováním hotovi dřív, než s AP-1000.

Druhým významným tendrem v regionu je již zmiňovaný polský. Prohra v Litvě však pozici Američanů oslabila i tam. Další možností je Bulharsko, kde možná začne stavba nových bloků JE Kozloduj, vzhledem k současným potížím, které země má s elektrárnou Belene, k tomu však nejspíš dojde nejdříve za několik let.

Hlavní nadějí Westinghouse tak zůstává to, že jednání mezi GE/Hitachi a Litvou zkrachují. Litevská vláda už slíbila, že pokud do konce letošního roku Japonci nepodepíšou oficiální smlouvy o stavbě JE Visaginas, začne jednat s tím, kdo získal v tendru poctivé druhé místo. Tedy s Westinghouse.

Související články: Westinghouse prohrál v Litvě: nová jaderná elektrárna bude a postaví ji Hitachi/GE

Litva a Bělorusko: příběh jedné až tří jaderných elektráren v Pobaltí

Američané versus Francouzi v Číně: 1:0

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..