jaderná energie - V Japonsku začala Operace Slunečnice - JE Fukušima (radioaktivni slunecnice) 1
Japonská slunečnicová záchrana. Úspěch vědců Země vycházejícího Slunce může ulevit i jiným oblastem, poškozeným radioaktivní kontaminací, například Černobylu. Navíc bude zajímavé sledovat reakci rostlin - účinky relativně malých dávek ionizujícího záření zatím totiž nebyly dostatečně podrobně prozkoumány.

Japonští vědci začali v prefektuře Fukušima vysazovat slunečnice. Tato květina totiž podle četných výzkumů dokáže z půdy „vytáhnout“ radioaktivní izotopy cesia.

Tým vede profesor Masamita Jamašita, jenž je odborníkem na pěstování rostlin ve vesmírných podmínkách. Vědci zatím vysadili semena na třech polích po dohodě s místními farmáři. Dávkové příkony jsou v těchto místech poměrně vysoké – 7 až 21 mikrosievertů za hodinu.

Chemické vlastnosti cesia jsou podle Mendělejevovy periodické tabulky analogické draslíku, jednoho z nejdůležitějších prvků pro rostliny. Teoreticky by jej tedy slunečnice mohly zabudovávat do svého metabolismu a postupně hromadit, čímž se půda očistí.

Zatím však nebylo zodpovězeno nerudovské „Kam s nimi?“ – pálit zářící slunečnice nelze, protože by cesium uniklo do atmosféry. Nejprve však hodlá profesor Jamašita se svým týmem vyzkoušet, jestli má smysl se tím vůbec zabývat, tedy zda slunečnice skutečně dokážou dostatečně rychle (rychleji, než cesium, které má poločas rozpadu okolo 30 let, zmizí samo) dekontaminovat své bezprostřední okolí.

Nápad na vysazování slunečnic zazněl poprvé krátce po fukušimské havárii v době, kdy už nejhorší krize byla zažehnána a odpovědné úřady začaly řešit otázku dlouhodobějších následků.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..