jaderná energie - V Indii bylo nalezeno obrovské ložisko uranové rudy - Palivový cyklus (uranova ruda) 1
Uranová ruda.

Indičtí geologové objevily velké zásoby uranu ve státě Ándhrapradéš (východní pobřeží země), kapacita ložiska činí okolo 49 tisíc tun. S touto zprávou přišel v úterý list Hindu, který se odvolal na šéfa Výboru pro jadernou energii Šríkumára Banérdžího.

Uvedené číslo zřejmě není konečné, Banérdží ve svém prohlášení uvedl, že podle údajů vědců může v těchto místech být až třikrát tolik rudy. Pokud tomu tak skutečně bude, stane se ložisko v Ándhrapradéši jedním z největších na světě.

Indové aktivně rozvíjejí domácí jaderný program, ale domácí zásoby ani zdaleka nestačí pokrývat hlad po jaderném palivu. V současnosti největší těžba probíhá ve státě Džárkhand na východě země, tamní zásoby jsou odhadovány na 150 tisíc tun. Ani tato dvě ložiska dohromady však na stále rostoucí poptávku nebudou stačit. Zásadní je také fakt, že ruda na obou ložiscích je poměrně chudá.

Indie provozuje 20 jaderných reaktorů o celkové kapacitě 4780 megawattů, ale v nejbližších letech hodlá postavit dalších 34 kusů (z toho 4 podle vlastních projektů). V zemi je také rozvinutý základní a aplikovaný jaderný výzkum, úspěšně vyvíjí například reaktory na rychlých neutronech.

Zdroj: Lanka Business Report

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..