jaderná energie - Ukrajině chybí 27,5 milionů eur na černobylské projekty - Ve světě (ukrytie) 1
Pohled na starý černobylský sarkofág. Zvenku – dovnitř kvůli vysoké radiaci nikdo nesmí. Nevíme tak pořádně, co se tam vlastně děje, a stav sarkofágu známe jen zvenčí. I z toho je však jasné, že nový kryt je potřeba vybudovat do několika let.

Přibližně před týdnem náš portál uveřejnil zprávu z Ukrajiny (nebo spíše ze Štrasburku) – prezident Janukovyč ve svém projevu uvedl, že jeho země potřebuje dalších 100 milionů dolarů příspěvků na to, aby mohla dokončit všechny projekty, spojené s Černobylskou jadernou elektrárnou. Od té doby zřejmě došlo k významnému pokroku, neboť v současné době už potřebuje jen 28 milionů, alespoň podle ukrajinské agentury UNIAN, jež se odvolává na ministra pro mimořádné situace Viktora Balogu. Ten to oznámil veřejnosti v pátek na tiskové konferenci.

Uvedl také, že země hodlá tuto otázku vyřídit co nejdříve na konzultacích s mezinárodními organizacemi, které jsou do tohoto projektu zapojeny (například Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj, která jej zaštiťuje).

Hlavním účelem těchto peněz je dobudování nového sarkofágu kolem JE Černobyl. Dostal název Ukrytije (Azyl) a staví jej francouzská Novarca.

Související články: Viktor Janukovyč: na dostavbu nového sarkofágu Ukrajině chybí 150 milionů eur

Ukrajina získala hlasovací právo v projektu na stavbu nového černobylského sarkofágu

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..