jaderná energie - TEPCO uveřejnila, co hodlá dělat s Fukušimou v nejbližších třech letech - JE Fukušima (naoto kan v breznu) 1
Japonský premiér Naoto Kan na konferenci v březnu, dva týdny po vypuknutí havárie na Fukušimě (akutní nedostatek spánku je na něm ostatně poznat). Podle toho, že TEPCO již uvažuje o zmírnění evakuačních opatření, lze usoudit, že akutní nebezpečí havárie již bylo zažehnáno. TEPCO však má v každém případě ještě mnoho práce před sebou a i přes optimistická prohlášení premiéra zcela není hotova ani první etapa - stále například nefunguje chlazení na všech blocích.

Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima-1, společnost TEPCO, na zasedání vládní komise pro likvidaci fukušimské havárie poprvé uveřejnila svůj plán, jak hodlá postupovat v nejbližších třech letech.

První etapa likvidace havárie byla podle tohoto dokumentu již dokončena a nyní je na řadě druhá, která potrvá několik měsíců. Bude dokončeno chlazení reaktorů a v závislosti na jejich stavu (který dosud není přesně znám a je pouze předmětem dohadů) také zrušen stav evakuační pohotovosti v řadě oblastí okolo elektrárny. Vyhořelé palivo bude odstraněno ze skladovacích bazénů.

Inženýři TEPCO chtějí co nejdřív snížit teplotu u dna reaktorových nádob pod 100 stupňů, což sníží riziko dalších úniků radioaktivních produktů rozpadu do okolí, a dosáhnout poklesu dávkových příkonů z 1,7 milisievertů ročně na 1 milisievert ročně.

Pokud společnost dokáže splnit všechno včas, vláda může zcela zrušit evakuační pásmo ve 20-kilometrové zóně okolo elektrárny. Součástí druhé etapy je také dlouhodobé pravidelné sledování zdravotního stavu dětí z prefektury Fukušima a zahájení práce na dekontaminaci půdy.

Japonský premiér Naoto Kan při svém vystoupení v parlamentu také zhodnotil první etapu, a to kladně (ostatně nad ní měl dohled), poznamenal dokonce, že v něčem se TEPCO podařilo „překonat plán“. Hlavním problémem tak zůstává chlazení reaktorů, které stále nejede na plný výkon, případně vůbec.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..