Čtvrtek, 1 října
Shadow

TEPCO uveřejnila, co hodlá dělat s Fukušimou v nejbližších třech letech

Japonský premiér Naoto Kan na konferenci v březnu, dva týdny po vypuknutí havárie na Fukušimě (akutní nedostatek spánku je na něm ostatně poznat). Podle toho, že TEPCO již uvažuje o zmírnění evakuačních opatření, lze usoudit, že akutní nebezpečí havárie již bylo zažehnáno. TEPCO však má v každém případě ještě mnoho práce před sebou a i přes optimistická prohlášení premiéra zcela není hotova ani první etapa - stále například nefunguje chlazení na všech blocích.

Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima-1, společnost TEPCO, na zasedání vládní komise pro likvidaci fukušimské havárie poprvé uveřejnila svůj plán, jak hodlá postupovat v nejbližších třech letech.

První etapa likvidace havárie byla podle tohoto dokumentu již dokončena a nyní je na řadě druhá, která potrvá několik měsíců. Bude dokončeno chlazení reaktorů a v závislosti na jejich stavu (který dosud není přesně znám a je pouze předmětem dohadů) také zrušen stav evakuační pohotovosti v řadě oblastí okolo elektrárny. Vyhořelé palivo bude odstraněno ze skladovacích bazénů.

Inženýři TEPCO chtějí co nejdřív snížit teplotu u dna reaktorových nádob pod 100 stupňů, což sníží riziko dalších úniků radioaktivních produktů rozpadu do okolí, a dosáhnout poklesu dávkových příkonů z 1,7 milisievertů ročně na 1 milisievert ročně.

Pokud společnost dokáže splnit všechno včas, vláda může zcela zrušit evakuační pásmo ve 20-kilometrové zóně okolo elektrárny. Součástí druhé etapy je také dlouhodobé pravidelné sledování zdravotního stavu dětí z prefektury Fukušima a zahájení práce na dekontaminaci půdy.

Japonský premiér Naoto Kan při svém vystoupení v parlamentu také zhodnotil první etapu, a to kladně (ostatně nad ní měl dohled), poznamenal dokonce, že v něčem se TEPCO podařilo „překonat plán“. Hlavním problémem tak zůstává chlazení reaktorů, které stále nejede na plný výkon, případně vůbec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..