
Společnost TEPCO, současný provozovatel JE Fukušima, při její stavbě před 44 lety nechala odstranit více než 70% pobřežní přírodní vyvýšeniny (25 ze 35 metrů půdy) na stavební parcele, uvádí Wall Street Journal. Důvodem bylo usnadnění dopravy technických zařízení a mořské vody. Dalším, vědeckým argumentem pro toto rozhodnutí se stala ochrana před zemětřesením, neboť odstraněním svrchní vrstvy půdy se základem pro budoucí jaderné bloky stalo skalnaté podloží. Avšak současně s tím byla snížena nadmořská výška celé stavby, čímž se elektrárna stala mnohem zranitelnější vůči velkým vlnám cunami.
Podle názoru seismologa Kadzua Oikeho, který je v současnosti členem japonského vládního výboru pro vyšetřování fukušimské nehody, nebyl tento postup TEPCO nijak zvlášť výjimečný, obzvlášť v 60. a 70. letech překotného hospodářského vývoje země. „Lidé byli tenkrát velmi nadšeni pro různé zásahy do krajiny. Ale když zásah do přírody je velký, tak vám to vrátí“, řekl vědec.
TEPCO začala s nakupováním půdy pro elektrárnu v 60. letech. Větší část jejího území byla za druhé světové války leteckou vojenskou základnou japonské armády. Masatoši Toyota, 88-letý jaderný veterán a bývalý manažer TEPCO, popsal pocity tehdejších odpovědných inženýrů a důvody, které je vedli k tomu, nechat útes odstranit: „Kdybychom jej tam nechali, velmi by to zkomplikovalo dopravu těžších strojů po moři. Pumpování mořské vody na plato vysoké 35 metrů nám také přišlo jako příliš velká výzva“.
V žádosti o povolení ke stavbě JE Fukušima, kterou TEPCO podávala v roce 1966, jsou tisíce řádků věnovány odolnosti vůči zemětřesením, přitom o nebezpečí cunami téměř není zmínky. Uvádí, že v historických záznamech nejsou žádné zmínky o vysokých vlnách. Podle Kadzua Oikeho však právě tento fakt se ukázal být jako velmi záludný: „Samozřejmě tam žádná cunami nikdo nezaznamenal, protože celé území chránil vysoký útes (ten, který pak byl později z větší části odstraněn – pozn. atominfo.cz)“. Příroda tak i tentokrát prokázala, že ani ve 21. století se v žádném případě nemůžeme nazývat jejími pány.
Zdroj: Atominfo.ru