jaderná energie - Stavitelé Fukušimy pro usnadnění dopravy odstranili útes, který přirozeně chránil její území před vlnami - JE Fukušima (fukusima po cunami) 1
Ničivé vlny cunami prakticky zničily pobřežní část prefektury Fukušima, včetně elektrického vedení na jaderné elektrárně, což bylo podle prozatímních zpráv hlavní příčinou havárie.

Společnost TEPCO, současný provozovatel JE Fukušima, při její stavbě před 44 lety nechala odstranit více než 70% pobřežní přírodní vyvýšeniny (25 ze 35 metrů půdy) na stavební parcele, uvádí Wall Street Journal. Důvodem bylo usnadnění dopravy technických zařízení a mořské vody. Dalším, vědeckým argumentem pro toto rozhodnutí se stala ochrana před zemětřesením, neboť odstraněním svrchní vrstvy půdy se základem pro budoucí jaderné bloky stalo skalnaté podloží. Avšak současně s tím byla snížena nadmořská výška celé stavby, čímž se elektrárna stala mnohem zranitelnější vůči velkým vlnám cunami.

Podle názoru seismologa Kadzua Oikeho, který je v současnosti členem japonského vládního výboru pro vyšetřování fukušimské nehody, nebyl tento postup TEPCO nijak zvlášť výjimečný, obzvlášť v 60. a 70. letech překotného hospodářského vývoje země. „Lidé byli tenkrát velmi nadšeni pro různé zásahy do krajiny. Ale když zásah do přírody je velký, tak vám to vrátí“, řekl vědec.

TEPCO začala s nakupováním půdy pro elektrárnu v 60. letech. Větší část jejího území byla za druhé světové války leteckou vojenskou základnou japonské armády. Masatoši Toyota, 88-letý jaderný veterán a bývalý manažer TEPCO, popsal pocity tehdejších odpovědných inženýrů a důvody, které je vedli k tomu, nechat útes odstranit: „Kdybychom jej tam nechali, velmi by to zkomplikovalo dopravu těžších strojů po moři. Pumpování mořské vody na plato vysoké 35 metrů nám také přišlo jako příliš velká výzva“.

V žádosti o povolení ke stavbě JE Fukušima, kterou TEPCO podávala v roce 1966, jsou tisíce řádků věnovány odolnosti vůči zemětřesením, přitom o nebezpečí cunami téměř není zmínky. Uvádí, že v historických záznamech nejsou žádné zmínky o vysokých vlnách. Podle Kadzua Oikeho však právě tento fakt se ukázal být jako velmi záludný: „Samozřejmě tam žádná cunami nikdo nezaznamenal, protože celé území chránil vysoký útes (ten, který pak byl později z větší části odstraněn – pozn. atominfo.cz)“. Příroda tak i tentokrát prokázala, že ani ve 21. století se v žádném případě nemůžeme nazývat jejími pány.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..