jaderná energie - Spuštění Flamanville-3 bylo odloženo o další dva roky - Nové bloky ve světě (flamanville 3) 1
Stavba Flamanville-3. Z projektu, který byl velkou pýchou a triumfem francouzského jádra, se stává spíše symbol nezdaru a stále rostoucí cena bloků je vodou na mlýn pro odpůrce jaderné energetiky. Rusko a USA podle dosavadních zpráv takové problémy nikde nemají, ačkoliv možná jsou francouzské potíže s EPR ve srovnání s ostatními jen více vidět kvůli nepřátelství mezi EDF a Arevou.

Francouzská EDF odložila spuštění prvního ve Francii jaderného energobloku s reaktorem EDF o další dva roky. Novým datem spuštění je rok 2016 a nová cena činí 6 miliard eur.

Toto odložení je v historii Flamanville již druhé, k předchozímu došlo v červenci loňského roku, když EDF posunula spuštění z 2012 na 2014, cena tenkrát vzrostla ze 2 na 5 miliard eur.

Posunutí spuštění Flamanville-3 může mít vliv na další osud reaktorů EPR v Číně, především na budované jaderné elektrárně Taishan (Tchaj-šan). Čínské jaderné úřady už nepřímo naznačily, že by radši viděly „svůj“ EPR pracovat až poté, co na něj přijdou reference z Francie.

Stojí za zmínku, že další EPR reaktor je stavěn ve finském Olkiluotu a tento projekt je také ve velkém skluzu. Paradoxně nejlépe se Francouzům daří plnit plán nikoliv doma v Evropě, ale v daleké Říši středu.

Za Flamanville-3 odpovídá francouzská energetická velekorporace EDF. Samotný systém EPR je z dílny společnosti Areva, ta však pouze dodává potřebná zařízení.

Související články: Francouzům se daří stavět první blok s EPR rychleji v Číně, než doma

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..