jaderná energie - Ruský Atomstrojexport se bude soudit s bulharskou vládou o peníze za elektrárnu Belene - Nové bloky ve světě (belene) 1
Stavba JE Belene.

Ruský ASE podal žalobu k Mezinárodnímu arbitrážnímu soudu v Paříži na bulharské energetiky. Požaduje výplatu 58 milionů eur, které mu Bulhaři dluží za práce na stavbě jaderné elektrárny Belene.

Smlouvu o stavbě Belene s Atomstrojexportem podepisovali zástupce bulharské Národní energetické korporace. Rusové ji obviňují z nedodržování harmonogramu plateb. Celá věc je komplikována tím, že na na žádost bulharské strany jí Rusko zapůjčilo značné peníze, jelikož Bulhaři sami nebyli s to projekt utáhnout.

Bulharsko však podle ASE splátky zadržuje, Rusko se proto obrátilo na soud. Společnost ve své tiskové zprávě jako důvod, proč se rozhodla řešit spor touto cestou, uvádí, že jinak by mohla mít problémy s ruskými úřady – jako každý příjem, jsou i zisky ze zahraničních zakázek zdaněny a případná laxnost ASE by tak podle státních orgánů připravila zemi o peníze. Atomstrojexport nevylučuje ani to, že tato žaloba nebude poslední.

Stavba jaderné elektrárny Belene uvízla po Fukušimě na mrtvém bodě – bulharská NEK se s Rosatomem dohodla na dočasném pozastavení stavby. Začátky JE Belene pocházejí ještě z dob socialistického tábora, z roku 1984, v 90. letech byl projekt pozastaven. V roce 2006 Bulharsko vyhlásilo ruský Rosatom vítězem tendru na dostavbu elektrárny a byly zahájeny přípravné práce, od té doby však vztahy partnerů několikrát výrazně zaskřípaly.

Související články: Stavba Belene pozastavena kvůli Fukušimě

Bulharsko se dočká funkční jaderné eletkrárny

Zdroj: Atomstrojexport, tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..