jaderná energie - Poučení z havárie na Fukušimě - Václav Hanus - JE Fukušima (fukushima evakuace2) 1
První dny po fukušimské havárii probíhaly ve znamení evakuace. Tu podle zpráv Japonci zvládli na výbornou, nikde nedošlo k rabování a během jediného dne bylo kolem elektrárny liduprázdno.

Představitelé světové jaderné energetiky koncem června na konferenci Mezinárodní agentury pro jadernou energii (IAEA) ve Vídni jednali o důsledcích havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě pro celé odvětví jaderného průmyslu.

John Ritch, generální ředitel Světové jaderné asociace (World Nuclear Association – WNA), ve svém vystoupení specifikoval poučení, které si odvětví musí z této události vzít k srdci, i o úkolech, před kterými nyní stojí provozovatelé elektráren, jejich budovatelé i vlády mnoha zemí.

Ritch ve svém vystoupení připomenul, že jadernou energetiku – podobně jako všechny ostatní odvětví lidské činnosti – provází a budou provázet chyby, ať už individuální nebo kolektivní. Podle Ritche se v současné době stále většina lidí domnívá, že jaderná energie představuje obor, v němž jsou nehody málo pravděpodobné, zato však s velkým počtem úmrtí. I když Fukušima nabízí pádné důkazy o opaku, jen malá část veřejnosti to tak vnímá. Veřejnosti je třeba vysvětlit, že i nejhorší případy jaderných událostí jsou nejen velmi málo pravděpodobné, ale vzhledem k rozvoji souvisejících technologií svými následky stále méně významné.

Každý jaderný reaktor vyžaduje po odstavení spolehlivé chlazení. Některé moderní projekty reaktorů toho brzy dosáhnou pomocí přirozeného fyzikálního principu proudění. V současných reaktorech provozovaných ve světě však odvod tepla po odstavení reaktoru vyžaduje vnější napájení. Záložní systémy chlazení jsou důležitým nejaderným aspektem jaderné technologie a Fukušima nám ukázala, jak významná je tato funkce pro bezpečnost a budoucnost jaderné energetiky.

Ritch také uvedl, že přírodní katastrofa v Japonsku v podstatě potvrdila vysokou spolehlivost jaderné energetiky. I přes všechny vlivy nedokonalosti japonských bezpečnostních předpisů a chyb při jejich plnění nedošlo zatím ve Fukušimě ani k jedinému smrtelnému případu z ozáření (několik likvidátorů havárie ale zemřelo v důsledku vyčerpání – redakce atominfo.cz). To vrhá zcela jiné světlo na zprávy o nebezpečnosti havárie elektrárny při srovnání s důsledky okolní přírodní katastrofy, které padlo za oběť 25 000 životů.

Ritch dodal, že navzdory rozšířeným představám světová jaderná energetika, s výjimkou Černobylu, za posledních 30 let nikde na světě žádný takový případ nezaznamenala. A to i přesto, že reaktory ve 30 zemích odpracovaly celkem 14 500 reaktor-roků. Ve srovnání například se situací v energetice využívající spalování fosilních paliv je to velký rozdíl.

Václav HANUS, viceprezident České nukleární společnosti

Zdroj: Haló noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..