jaderná energie - Německo musí nechat přes zimu jeden ze zavíraných bloků jako studenou rezervu - Ve světě (elektrarna vedeni) 1
Některé německé jaderné elektrárny nejspíš přece jen ještě chvíli pobudou v pracovním režimu.

Letošní zimu Německo nezvládne bez velkých problémů, pokud nenechá jeden ze zavíraných starších jaderných bloků jako potenciální náhradní zdroj, takzvanou „studenou rezervu“. Prohlásil to šéf federální regulační agentury BnetzA Matthias Kurth.

„Podle údajů, které máme k dispozici, bychom mohli potřebovat jeden z těchto (zavíraných) reaktorů“, řekl úředník. „Zatím se hodně mluví o použití fosilních paliv jako studené rezervy, ale neukázalo se to jako spolehlivý zdroj“.

K tomuto závěru úřad BNetzA došel poté, co mu německá vláda nařídila provést kompletní analýzu energetické bilance po uzavření starších jaderných bloků. Výsledkem průzkumu je, že po zavření osmi reaktorů přijde Německo o 8,4 gigawattů elektrické energie. Nepříznivý dopad čeká především jižní spolkové země, kde je podíl jádra na energetice nejvyšší. Energetičtí dispečeři varují před výpadky elektřiny v zimních měsících, které mohou nastat, nebudou-li aspoň některé bloky znovu spuštěny.

Největší strach přitom vyvolávají dvě nejbližší zimy, neboť ani podle nejoptimističtějších odhadů nestihne Německo za tuto dobu vytvořit dostatečné náhradní kapacity. Teoreticky by řešením mohl být dovoz, otázkou je, zda na něj němečtí politici přistoupí po sebevědomých prohlášeních představitelů Zelených, že žádnou cizí (v tomto případě jmenovitě českou) elektřinu země nepotřebuje.

Němečtí zelení tyto závěry komise ostatně kritizují, například poslankyně Bärbel Höhnová uvádí jako protiargument, že jen nastartování a poté opětovné vypnutí bloků přijde na desítky milionů eur a že již stávající systém pokryje všechny výpadky kapacit v případě, že bude zvýšena jeho „efektivita“. Konkrétní opatření však zatím nezazněla.

Související články: O jadernou energii ČEZu Německo mít zájem nebude, tvrdí expert tamních Zelených

Zdroj: telegraph.co.uk,

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..