jaderná energie - Německem víří spory průmyslníků - jak o princip, tak o peníze - Životní prostředí (grossmann merkel) 1
Juergen Grossmann a Jonannes Teyssen, šéfové největších německých energetických koncernů RWE a E.ON, s kancléřkou Angelou Merkelovou. Rozhodnutí opustit jádro vyvolalo okamžitou odezvu průmyslníků, kteří sice výrazněji neprotestují proti samotné vyhlášce, ale chtějí po vládě náležitou kompenzaci.

Energetická budoucnost Německa rozděluje německý průmysl na dva tábory. Zastánci jaderné energie se postavili proti firmám, které věří, že obnovitelné zdroje budou schopny utáhnout energeticky náročný německý průmysl. Firmy teď od státu očekávají půlmiliardové dotace.

Na straně “zastánců konvenčních” zdrojů energie stojí společnosti s vysokou spotřebou elektřiny – papírny, hliníkárny nebo cementárny. Ty mají strach, že se odchod od jádra negativně promítne na jejich účtech za elektřinu, píše internetová verze německého týdeníku Der Spiegel.

Nemecká ocelářská federace WV Stahl spočítala, že cena energie pro její členy může kvůli odpojední jádra vzrůst až na sto milionů eur ročně. Samotný odchod od jádra by podle nedávného odhadu ekonomického institutu IW-Köln mohl Německo přijít na 55 miliard eur (1,3 bilionu korun).

Proti těžkému průmyslu vystupuje rychle rostoucí sektor obnovitelné energie, který podle jednoho z předsedů německé strany zelených Cema Özdemira zaměstnává přes 400 tisíc lidí, což z ní dělá druhý největší průmysl průmysl po automobilech.

Spor uvnitř Federace německého průmyslu

Tyto rozpory jsou nejviditelnější uvnitř Federace německého průmyslu (BDI), která sdružuje přes sto tisíc německých společností, včetně operátorů jaderných a provozovatelů solárních elektráren.

Podle Spiegelu současný předseda BDI Hans-Peter Keitel není schopný – na rozdíl od jeho předchůdců – znepřátelené strany udobřit a nedokáže zaujmout jasné stanovisko k německé energetice. Proto nejprve podporoval společenský konsensus o co nejrychlejší odklon od jádra, následně však tyto kroky začal označovat za riskantní a unáhlené.

Pomohou dotace?

Průmyslové firmy teď v obavách začínají skloňovat jediné podstatné jméno – dotace. Vládní koalice dokonce připravila plán, podle kterého je schopna vyčlenit pro energeticky náročné průmyslové společnosti až půl miliardy eur ročně (12,1 miliardy korun). Ty by tlumily dopady způsobené rostoucími cenami elektřiny.

Situace směřuje k tvrdému vyjednávání o dotacích, s nimiž některé společnosti počítají. “Trváme na tom, aby byly sliby politiků dodrženy,” řekl Spieglu předseda Asociace obchodníků s kovy Ulrich Gillo. Němci ale mohou mít problém takové dotace prosadit, jelikož už teď proti tomuto návrhu vystupuje Evropská komise.

Populární budou také žaloby

Energetické společnosti už také nějakou dobu připravují na stát žaloby kvůli porušování vlastnických práv. Ještě před měsícem firmy o žalobách pouze uvažovaly. Ale potom, co vláda podpořila odchod od jádra zákonem, společnosti přitvrdily.

„Akceptujeme prvenství politiky. Chceme ale kompenzace za finanční ztráty, které nám politika způsobila,” řekl generální ředitel druhého největšího výrobce elektřiny v Německu RWE Juergen Grossmann německému týdeníku Frankfurter Allgemaine Sonntagszeitung. O žalobě také uvažuje E.ON.

Problémy pociťuje i švédská firma Vattenfall, která má v Německu pod kontrolou sedm procent energetických kapacit země. Ta uvedla, že kvůli schválení vládního plánu na utlumení jaderné energetiky v zemi může ve druhém čtvrtletí letošního roku přijít o 1,5 miliardy dolarů provozních zisků (25,5 miliardy korun). Firma zároveň řekla, že po Německu bude chtít kompenzace za finanční škody, které odstávka jaderných elektráren firmě způsobí.

Elektrárenské holdingy operují argumentem, že strategie odchodu od jádra porušuje základní vlastnická práva, která jsou součástí německé ústavy.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..