jaderná energie - Německá Spolková rada schválila odchod od jádra - Životní prostředí (stop nuclear) 1
Germáni byli údajně spolu s Kelty národy, které byly v Evropě nejblíž přírodě. Inu, otázky ekologie jsou pro ně důležité i dnes. Podle zastánců jaderné energie až příliš.

Jaderná energie v Německu podle očekávání nepřežila hlasování v německé Spolkové radě. Byl to poslední krok k definitivnímu odstavení jaderných reaktorů k roku 2022. Toto rozhodnutí je v naprostém souladu s většinovým veřejným míněním, které je proti atomové energii.

Odchod od jaderné energetiky podpořili představitelé všech parlamentních stran s výjimkou strany Die Linke. Teď zbývá vyřešit další otázky, mimo jiné jak zajistit, aby Německo nekupovalo elektřinu v zahraničí, aby došlo k co nejrychlejšímu vybudování rozvodných sítí.

„V příštích deseti letech má Německo před sebou něco, co už se v této zemi odehrálo několikrát po druhé světové válce, totiž daný impuls k rozvoji různých technologií. To znamená, že nikdo ještě zcela přesně neví, jak budou některé otázky řešeny, ale to řešení povede k nějakým technologickým inovacím,“ řekl spolupracovník Českého rozhlasu Jaroslav Šonka.

Hlasování ve spolkové Radě předcházela demonstrace před úřadem vlády. Tentokrát se tu ovšem sešli nikoli odpůrci, ale zastánci jaderné energie, zástupci vědecké a technologické obce. Protestovali proti nezodpovědné energetické politice vlády a kritizovali možnou závislost Německa na dovozu elektřiny ze zahraničí.

Bádenskowürtenberský premiér Kretschmer ze strany Zelených vyzval k co nejrychlejšímu nalezení konečného úložiště jaderného odpadu. Zatím se uvažovalo především o solném dole v Gorlebenu, do něhož už vláda investovala přes jeden a půl miliardy eur. Obyvatelé Dolního Saska jsou ale proti.

Odstavení jaderných elektráren by mohlo způsobit problémy v okolních státech. Například v České republice panují obavy z přetěžování přenosové soustavy, z růstu cen elektřiny, podle premiéra Nečase po roce 2022 možná až o 30 procent.

„V Německu se počítá s tím, že pokud by se nic nestalo, tak během tří až čtyř let by docházelo k dovozu elektrické energie ze sousedních zemí, ovšem to je ta nejpesimističtější alternativa a zatím nikdo nevychází z toho, že k ní dojde,“ uvedl Jaroslav Šonka.

Zákon o odchodu jaderné energie schválila už minulý týden dolní komora německého parlamentu. Nyní ho musí ještě podepsat prezident Christian Wulff.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..