jaderná energie - Nejstarší francouzská JE má zelenou na delší provoz - Ve světě (fessenheim demonstrace) 1
Demonstrace u jaderné elektrárny Fessenheim. Francouzská veřejnost je, jak známo jest, naladěna spíše projaderně, Fessenheim však leží u německo-švýcarských hranic a přes hranice je hned všechno jinak.

Francouzský úřad pro jadernou energii Autorité de sûreté nucléaire (ASN) doporučil vláda prodloužit o 10 let provozní dobu reaktoru na nejstarší jaderné elektrárně v zemi, JE Fessenheim. Její uzavření přitom už delší dobu požadují ekologové a místní poslanci. S touto zprávou přišla agentura France Press.

„Pokud budou dodrženy některé zvláštní předpisy, lze tento reaktor bez problémů provozovat dalších 10 let“, prohlásil šéf ASN André-Claude Lacoste na tiskové konferenci v Paříži.

Názor ASN není ve Francii pro provozovatele, kterým je energetický gigant EDF, zavazující. Definitivní rozhodnutí je na vládě, která už dříve prohlásila, že jej přijme až poté, co všechny jaderné elektrárny v zemi projdou „pofukušimskými“ testy, což nastane nejdříve v polovině listopadu.

Jaderná elektrárna Fessenheim je stejně stará, jako japonská Fukušima, byla vybudována v roce 1977. Disponuje dvěma reaktory o kapacitě 900 megawattů. První z nich už prošel kompletní kontrolou a ASN měla rozhodnout o jeho budoucnosti už v dubnu, ale po havárii v Japonsku se regulátoři a vláda rozhodli nechat si delší čas na rozmyšlenou. Francouzský premiér Francois Fillon nařídil úřadu zkontrolovat do konce letošního roku všechny jaderné elektrárny v zemi.

Francie provozuje devatenáct jaderných elektráren s celkem 56 bloky, které, pokud jsou současně v provozu, což se stává málokdy, vyrábějí až 79% energie v zemi. Nedaleko Cherbourustaví jaderná korporace Areva první elektrárnu s reaktorem třetí generace, využívajícím technologií EPR – JE Flamanville.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..