jaderná energie - Na Fukušimu dorazily první části budoucího ochranného sarkofágu - JE Fukušima (fukushima kupole) 1
Schéma ochranných krytů. Zatím ještě plastových. Za dva roky však možná Fukušimu bude čekat stejný osud, jako čtvrtý blok Černobylu.

TEPCO, provozovatel JE Fukušima, začala ve středu stavět betonové základy pro obrovskou ochrannou klenbu nad prvním energoblokem elektrárny. Oznámila to japonská informační agentura Kyodo.

Podle prozatímních plánů společnosti by do sarkofágů měly být uzavřeny první, třetí a čtvrtý blok, kde byly výbuchy vodíku vážně poškozeny střechy. Přes vzniklé otvory pak do atmosféry unikla radioaktivní pára. Jako první přijde na řadu první blok. Fukušimu tak čeká osud Černobylu, tento sarkofág je však zatím pouze provizorní – z polyesterových panelů, podepřených kovovou konstrukcí. Jeho hlavním (a jediným) účelem je zabránit úniku radioaktivních látek deštěm a jinými přírodními živly.

Ochranná kupole je odolná vůči zemětřesením a větrům až do rychlosti 25 metrů za sekundu. Velikost základny činí 42 krát 47 metrů, výška 54 metrů. Ve středu začala stavba základů, samotný kryt pak bude sestaven jeřábem ze 62 předem připravených dílů, díky čemuž nebude třeba vystavovat montéry a dělníky záření. Konec stavby je naplánován na letošní září.

Související články: TEPCO poprvé od havárie představila detailní plán dalšího postupu

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..