jaderná energie - MAAE uveřejnila zprávu o současném stavu a trendech v jaderném vzdělání - Aktuálně (maae) 1
Svět je o jednu publikaci MAAE bohatší, tentokrát je to poměrně rozsáhlý dokument o jaderném vzdělávání.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii MAAE vydala publikaci, věnovanou současnému stavu jaderného vzdělání (Status and Trends in Nuclear Education). Elektronická verze v angličtině je zdarma dostupná na internetové adrese http://www-pub.iaea.org/MTCD/Publications/PDF/P1475_web.pdf, knižní stojí 38 eur.

Na 226 stránkách popisuje podle jednotlivých členských zemí (Česká republika v seznamu z nějakého důvodu chybí, ale Slovensko ne) v abecedním pořadí všechny vzdělávací kapacity, kterými v oboru disponují, a národní politiky v otázce přípravy jaderných odborníků – seznamy univerzit, poskytujících jaderné vzdělání, a stručné popisy nabízených programů. Úvodní část obsahuje krátké informace o příznivých dle MAAE trendech a doporučení, kterých by se v tomto ohledu měly držet státy, které hodlají rozvíjet domácí jaderný program.

Zpráva MAAE například zdůrazňuje důležitost zapojení jaderného průmyslu do výuky studentů, uvádí však, že jen zřídkakdy je spolupráce výrobců a univerzit dovedena k dokonalosti. MAAE doporučuje průmyslovým podnikům vydávat zvláštní stipendia nadaným a nadějným studentům, zvát si je na praxe a vypisovat bakalářské, diplomové a doktorské práce, pořádat přednášky od lidí z praxe a kvalifikační kurzy pro vyučující v jaderných oborech.

Zmíněny jsou i mezinárodní vzdělávací projekty, kterým je věnován zvláštní rozsáhlý článek, mezinárodní stipendia pro studenty jaderných oborů atd.

Zvláštní příloha je věnována Francii, která je dnešní špičkou v jaderném vzdělávání. Především je dokument zaměřen na praxi velkých francouzských firem zřizovat si vlastní vzdělávací centra, která jsou velikostí srovnatelná například s pražskou FJFI. Například skupina Areva si zřídila takovou organizací pod hrdým názvem Univerzita Areva, nabízející inženýrské a manažerské programy, uzpůsobené přímo potřebám korporace. Dnes má pobočky ve Francii, Německu a USA a jen přes francouzskou pobočku, otevřenou v roce 2009, přišlo do firmy okolo 700 lidí. Vlastní vzdělávací kapacity má i energetický obr EDF.

Články o jednotlivých zemích se liší velikostí a obsahem (jak už bylo řečeno, například článek o České republice má velikost nulovou), jelikož jej psaly představitelé jednotlivých zemí. Jedna z podrobnějších statí je například jihokorejská – v Jižní Koreji se už objevili první zahraniční studenti jaderných oborů.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..