jaderná energie - Jižní Korea podepsala s Indií dohodu o jaderné spolupráci - Ve světě (vlajka indie jkorea) 1
Po vítězství ve Spojených arabských emirátech začínají Jihokorejci dobývat další asijský trh – v Indii.

Jižní Koreji se podařilo proniknout na atraktivní energetický trh v Indii. Dnes to obě země podle stanice BBC stvrdily podpisem dohody o spolupráci. Soul tak může začít vyvážet na indický subkontinent své jaderné know-how. Indie patří v současnosti k nejrychleji rozvíjejícím se ekonomikám na světě a má potíže se zásobováním energií. Indický trh s jadernou energetickou přitom podle expertů může mít obrat až 150 miliard dolarů. Loni indický parlament schválil zákon, který umožnil otevřít tento sektor soukromým investicím.

Indie v současnosti plánuje výstavbu 34 jaderných reaktorů, z toho čtyři podle vlastních projektů, a do roku 2050 chce získávat z jádra až čtvrtinu energie. V Jižní Koreji je to ještě více – jádro tam vyrábí plnou třetinu spotřeby energie. Podle ekonomických analytiků se Indie akutně snaží expandovat v této oblasti, zatímco Jižní Korea nutně potřebuje vyvážet své technologie. „Je to situace, z které zřejmě budou profitovat obě strany,“ uvedl ekonom Rádžív Biswas .

Indičtí geologové objevili nedávno velké zásoby uranu ve východním státě Ándhrapradéš. Kapacita ložiska činí okolo 49 tisíc tun. Podle odhadu vědců však může v těchto místech být až třikrát tolik rudy, což by znamenalo, že jde o jedno z největších nalezišť na světě. Indové aktivně rozvíjejí domácí jaderný program, ale domácí zásoby ani zdaleka nestačí pokrývat hlad po jaderném palivu. Indie provozuje 20 jaderných reaktorů o celkové kapacitě 4780 megawattů. V zemi je také rozvinutý základní a aplikovaný jaderný výzkum – úspěšně vyvíjí například reaktory na rychlých neutronech.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..