jaderná energie - Japonsko musí změnit svou energetickou politiku a snížit závislost na jaderné energii – premiér - JE Fukušima (naoto kan) 1
Naoto Kan. Podle zpráv zatím japonský premiér z (politického) souboje s Fukušimou vychází jako vítěz - přežil hlasování o nedůvěře vládě v květnu a svými prohlášeními a rychlým nasazením zátěžových zkoušek uklidnil prosté Japonce.

Japonsko musí vybudovat nový model rozvoje a společnost, které nebudou tolik záviset na jaderné energetice. Ve středu to na tokijské tiskové konferenci prohlásil premiér Naoto Kan.

„Musíme se snažit o takovou společnost, která bude co nejméně záviset na jaderných elektrárnách, a vybudovat ji tak, aby mohla existovat i bez nich. Je to směr, kterým by se naše země měla ubírat“, řekl předseda vlády Země vycházejícího Slunce.

Podle návrhu energetické strategie země by Japonsko mělo do roku 2030 zvýšit podíl jádra na celkové energetické bilanci na 53% (před fukušimskou havárií to bylo 30%, nyní je větší část japonských bloků pozastavena). Po Fukušimě však v japonské společnosti prudce vzrostly protijaderné nálady a ačkoliv ani zdaleka nedosáhly takové míry, jak je tomu v Německu, Naoto Kan už v květnu začal mluvit o nutnosti přehodnotit dosavadní priority národní energetické strategii a dát větší prostor obnovitelným zdrojů.

Stojí za zmínku, že informační agentura Kyodo nedávno uveřejnila výsledky průzkumu veřejného mínění, které provedla 14. a 15. května výběrem náhodných telefonních čísel. Výsledky jsou zajímavé i přes možné pochybnosti o vhodnosti této metody: 57,9% dotázaných souhlasí s tím, že uzavřena bude pouze jaderná elektrárna Hamaoka, nikoliv ostatní elektrárny. Podle názoru pracovníků agentury je hlavním důvodem pro tento postoj především strach o dostatek elektrické energie.

Zároveň však 47% dotázaných považuje za nutné snížení počtu jaderných elektráren v Japonsku, 38,5 za zachování stávajícího počtu, ale jen 6% je pro úplné a okamžité uzavření.

Související články: Jaderné elektrárny a malá japonská města: příběh jedné symbiózy

Další protijaderná demonstrace v Tokiu

Aktuality z Japonska: premiér se vzdal svého platu, dokud nebude Fukušima uvedena do stabilního stavu, a Japonci z evakuovaných oblastí si mohli dojít pro osobní věci

Japonsko – aktuální zprávy (11. 4., mj. o protestech)

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..