jaderná energie - Írán instaluje nové centrifugy - Ve světě (tovarna natanz1) 1
Obohacovací továrna v Natanzu.

Írán začal instalovat na domácích obohacovacích závodech nové kaskády centrifug. V úterý to oznámila agentura France Press s odvoláním na ministerstvo zahraničí Islámské republiky.

„Spustíme nové, rychlejší a účinnější centrifugy. Je to součástí našeho jaderného programu a informovali jsme o všem MAAE“, uvádí agentura mluvčího ministerstva Ramína Mehmánparásta.

V červnu íránská vláda prohlásila, že hodlá rozšířit výrobu uranu obohaceného na 20%. Už před dvěma lety, v září 2009 Írán informoval MAAE o tom, že zahájil stavbu druhé továrny na obohacení uranu Fordu přibližně 100 kilometrů od Teheránu.

Připravených 164 centrifug nové generace zatím ještě neprošlo zkušebními testy, pokud proběhnou bez problémů, budou nainstalovány. Šéf Íránské organizace pro jadernou energii Ferejdún Abbásí prohlásil, že pokud se podaří na továrně Fordu dosáhnout třikrát vyšší produkce, zruší dosavadní jedinou továrnu na obohacený uran v Natanzu. Nové centrifugy však podle íránské agentury ISNA přijdou do obou výroben.

Islámská republika má v obohacování uranu poměrně ambiciózní plány, v roce 2009 vláda prohlásila, že postaví v nejbližších letech deset továren.

Související články: Írán hodlá postavit 4 až 5 výzkumných reaktorů a vyrábět pro ně palivo se 20% obohacením

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..