jaderná energie - Flamanville-3 - běh na dlouhou trať - Nové bloky ve světě (flamanville 31) 1
Stavba JE Flamanville-3.

Cena francouzského bloku Flamanville-3 vzrostla na 6 miliard eur a jeho dokončení bylo opět posunuto, tentokrát o dva roky. Energetické společnosti EDF a jaderné Arevě pomalu začíná jít o jejich profesionální reputaci a plány na vývoz vlajkové lodi francouzského jádra, systému generace III+, dostávají povážlivé trhliny.

Skluzy a odklady na Flamanville

Stavba Flamanville-3 začala v roce 2007. Energetická společnost EDF (francouzská obdoba ČEZu), která už tehdy vedla tichou válku s jaderným obrem Arevou, vzala na sebe úkol dokázat, že elektrárnu se systémem EPR je možné vybudovat rychle a levně. Po Flamanville chtěli Francouzi začít jej vyvážet do celého světa, od Číny po Spojené státy. Souběžně s domácím projektem se rozběhla stavba elektráren v Číně (Tienshan) a Finsku (Olkiluoto).

Velmi silnou pozici měli Francouzi například ve Velké Británii, kde hráli prim v programu vlády na výstavbu nových jaderných bloků, EDF si připravila i solidní zázemí – koupila společnost British Energy, provozující osm starých bloků na území Spojeného Království.

První EPR na britské půde se měl objevil v roce 2018, dva roky nato další a podle plánů by následovala ničím nerušená výstavba dalších kousků. Francouzi svému projektu udělali velmi dobrou reklamu, cena jednoho bloku v hodnotě 1650 megawattů měla činit 3,3 miliard eur, ve srovnání s konkurencí poměrně nízká částka, a doba výstavby 5 let, což také není mnoho.

Až do loňského července trvala EDF na tom, že Flamanville-3 bude spuštěna včas, tj. příští rok. V tom případě by tento blok překonal svého nepříliš šťastného kolegu ve finském Olkiluotu. Ten si na rozdíl od Flamanville a Tianshanu staví sama Areva, která odmítla s EDF spolupracovat. I ve Finsku však mají Francouzi velký časový skluz.

Spekulace o tom, že na Flamanville neběží vše až tak hladce, jak by mělo, se objevovaly už dlouho. Nakonec EDF musela přiznat, že se jí nepodaří zvládnout vše ve stanové lhůtě. V červenci 2010 oznámila nový plán: spuštění v roce 2014, cena 5 miliard eur.

Téměř přesně rok nato, letos v červenci, se cena a harmonogram zase změnily. Flamanville-3 bude spuštěna nejdříve v roce 2016, cena vyšplhala na 6 miliard eur, stavba tak potrvá devět let a bude stát téměř dvakrát víc, než byla původní částka.

Když práce nešlechtí

Stavbu Flamanville-3 provázejí vážné problémy především s personálem. Pracuje zde 3400 lidí, velkou část z nich tvoří dělníci, najatí v Polsku a Rumunsku přes pracovní agentury. Podle francouzských odborů a co je vážnější, francouzských jaderných úřadů, pracovní podmínky neodpovídají evropským standardům. Společnost Bouguyes, odpovídající za stavební a montážní práce, údajně nedodržuje bezpečnostní předpisy. Faktem je, že během prací došlo už ke dvěma smrtelným nehodám, kdy dělníci spadli z vysokého lešení.

O Flamanville-3 se začal zajímat i Evropský parlament, stavbu začátkem července navštívila skupina poslanců z řad francouzských socialistů, kteří ústy europoslankyně Estelle Grelierové osočili Bouguyes z toho, že „…podmínky práce dělníků neodpovídají směrnicím EU a to je naprosto nepřípustné“.

Moratorium

Francouzský jaderný průmysl nyní prochází složitým obdobím. Ačkoliv je Francie na rodzíl od Německa snad „nejjadernější“ zemí Starého světa, fukušimská havárie se projevila i zde. Jaderné úřady zahájily testování všech fungujících 58 bloků v zemi. Krom toho budou podrobeny zátěžovým zkouškám evropským, které čekají celou Evropskou unii. Stojí za zmínku, že francouzské regulační orgány (na rozdíl od vedení velkých francouzských státních korporací) jsou dokonce i faktickými konkurenty, například ruskými experty, považovány za velmi kompetentní a nezávislé. V dubnu regulátoři vydali předběžnou zprávu, která označila bezpečnost francouzských bloků za „ucházející“.

Fukušima však ve Francii zanechala hlubší stopy: začala diskuze, zda by neměla země dočasně pozastavit výstavbu nových bloků a provést radši revizi těch stávajících. Zazněla dokonce, byť jen teoreticky, možnost, že by se země jádra vzdala. Prezident Sarkozy takový přístup označil za středověký a těmto debatám učinil přítrž, nicméně při jiné příležitosti uvedl, že země možná začne podíl jaderné energie na celkové bilanci snižovat.

Zatímco je už nyní jasné, že Francie se jádra nevzdá, spíš naopak, dočasné moratorium na stavbu nových bloků je stále věcí diskuze. Pokud bude vyhlášeno, může ještě o něco oddálit spuštění Flamanville-3.

Nepomáhají věci ani neustálé konflikty mezi EDF a Arevou, které jdou daleko za vzájemné osočování Anne Lauvergeonové a Henriho Proglia (bývalá a současný šéfové Arevy a EDF), experti považují prohru Francie v tendru ve Spojených arabských emirátech právě neschopnost dvou firem se dohodnout. Vloni se Sarkozy musel do konfliktu vložit osobně a usmiřovat dva energetické kolosy.

Naopak na ruku Francouzům je fakt, že Británie je ve svém rozhodnutí rozvíjet domácí jaderný program neoblomná. Země bude stavět nové bloky a minimálně dva z nich, Hinkley Point a Sizewell, budou EPR. Neustálé odkládání a prodražování Flamanville a Olkiluoto však nedělá reaktoru dobré jméno ani tam.

EDF vystupuje poměrně sebejistě a nedává najevo znepokojení tím, že by situace na Flamanville mohla ovlivnit pozici společnosti na britských ostrovech. Už však nikde neuvádí, na kdy je ve Spojeném království naplánováno dokončení EPR systémů, říkají jen, že „Tyto bloky budou spuštěny, až to bude zapotřebí“.

Je třeba říci, že odklady a obtíže provázejí všechny projekty reaktorů generace III+, i ruské a americké. Potíže přímo s technologiemi zatím mají jen Američané (licencování projektu AP-1000 se protahuje ve Spojených státech a ve Velké Británii), u Rusů a Francouzů zatím šlo spíše o problémy s montážními a stavebními prácemi.

Související články: Spuštění Flamanville-3 bylo odloženo o další dva roky

Francie zůstává jaderné energii věrná – E15

Gastarbaiteři z Bulharska a Rumunska jsou výrazně nespokojeni s pracovními podmínkami na Flamanville

Francouzské atomové vášně

Zdroj: Atominfo.ru, www.socialistgroup.eu

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..