jaderná energie - Finanční ředitel ČEZ: Na dostavbu Temelína budeme mít dost vlastních peněz - Nové bloky v ČR (martin novak cez) 1
Martin Novák, finanční ředitel ČEZ.

ČEZ bude v době dostavby jaderné elektrárny Temelín generovat tolik peněz, že si na něj nebude muset půjčovat. Hospodářským novinám to naznačil finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Podle analytiků je to ale hodně nepravděpodobné, ČEZ by teď musel zastavit všechny investiční projekty.

„Musím se pousmát debatám o tom, že ČEZ nebude mít peníze na dostavbu Temelína,“ říká Martin Novák, člen představenstva a ředitel divize finance ČEZ.

„Ať odhadujeme, že bude stát dostavba Temelína cokoliv, tak mezi rokem 2015–2016, kdy se začne stavět, a mezi rokem 2020, kdy se Temelín dostaví, bude firma generovat tolik peněz, že to na Temelín bude stačit,“ dodává.

V běžném roce podle něj firma vytvoří 80 miliard korun hotovosti, dvacet z toho po skončení současného investičního programu použije na obnovovací investice, zbytek půjde na dividendu a další investice včetně Temelína.

Podle analytiků je ovšem nepravděpodobné, že by si ČEZ dokázal „ušetřit“ na dostavbu dvou nových bloků Temelína, které by měly stát 200–300 miliard korun. „Zdá se nám to nepravděpodobné,“ říká Jan Ondřich, analytik z poradenské společnosti Candole Partners.

„Mohli by to udělat, ale museli by zastavit všechny investiční projekty. Zároveň by podle nás musela vzrůst cena elektrické energie na 75 eur za megawatthodinu, zatímco dnes je to pod 60 eur.“

I Novák ovšem připouští, že ČEZ nemusí mít hotovost na Temelín právě v tom okamžiku, kdy bude dodavatel Temelína požadovat platbu. A bude možná potřeba si vypůjčit.

„Zadlužení ČEZ je pod úrovní velikých západoevropských energetik a firma ho může bez problémů zvýšit,“ říká Jan Tomaník z firmy WOOD & Company. Firma by mohla zvýšit své zadlužení v poměru k hrubému zisku před zdaněním odpisy a úroky (EBITDA) o více než padesát procent. Momentálně se čisté zadlužení ČEZ pohybuje okolo 139 miliard korun.

ČEZ využívá půjček na financování svých investičních projektů, zejména obnovy českých tepelných elektráren. Financování prostřednictvím vydávání dluhopisů mu zajišťuje levnější financování, než kdyby používal své vlastní peněžní prostředky.

Zdroj: Hospodářské noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..