jaderná energie - Druhý blok elektrárny Temelín začal po odstávce vyrábět elektřinu - V Česku (Temelin 2) 1
Temelín už zase skáče přes kaluže, druhý blok dostal ruské palivo a skončila jeho odstávka.

Temelín (Českobudějovicko) – Jaderná elektrárna Temelín připojila dnes k rozvodné síti druhý blok, v němž měnila palivo. Blok začal elektřinu vyrábět před 13:30. Během odstávky bylo v reaktoru druhého bloku nahrazeno všech 163 palivových souborů firmy Westinghouse palivem od společnosti TVEL, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Temelín tak dokončil přechod z amerického paliva na ruské, které je v reaktoru prvního bloku od loňského podzimu.

„Ruské palivo se chová podle předpokladů, a naplňuje tak naše očekávání. V budoucnu bychom chtěli s tímto palivem zvýšit výkon reaktoru na 104 procent,“ uvedl mluvčí.

Odstávka začala 6. května a měla trvat do 23. června. Zpoždění způsobily problémy při uvolnění bloku ochranných trubek a následné dodatečné kontroly. Podle původních plánů měla elektrárna druhý blok spustit na začátku minulého týdne. Během nahřívání druhého bloku před startem reaktoru ale vznikla mechanická závada na armatuře přívodu páry k turbíně. Energetici závadu odstranili.

Během odstávky byl do skladu použitého paliva převezen speciální kontejner CASTOR s 19 použitými palivovými soubory. Zaplnil tu druhou ze 152 skladovacích pozic, které vystačí na 30 let provozu elektrárny. První kontejner s použitým palivem byl do skladu umístěn loni v září během odstávky prvního bloku. Další tři budou do skladu zavezeny během stávající odstávky prvního bloku.

Na odstávkových pracích se kromě zaměstnanců ČEZ podílelo asi 600 pracovníků z 50 dodavatelských firem.

Po připojení bloku k síti pokračují energetické testy na dalších výkonech reaktoru. Plného výkonu blok dosáhne koncem července.

Temelín nyní více než týden nevyráběl žádnou elektřinu, protože elektrárna 15. července odpojila i první výrobní blok od rozvodné sítě. Vymění v něm čtvrtinu palivových souborů. Odstávka je plánována na 66 dnů. Výrobu elektřiny by měl první blok podle plánu obnovit ve druhé polovině září. Provozovatel sítě byl o souběhu odstávek předem informován.

Společnost TVEL, která je jedním z předních výrobců a dodavatelů jaderného paliva na světě, vyhrála v roce 2006 výběrové řízení na dodávku paliva pro elektrárnu Temelín do roku 2020. Po deseti letech provozu bloků nahradila původního dodavatele paliva, americký Westinghouse.

Zdroj: Finanční noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..