jaderná energie - Čína se nejspíš vzdá svého reaktoru druhé generace CPR-1000 - Ve světě (ningde) 1
Jaderná elektrárna Ning-te (pin. Ningde) v provincii Fu-ťien (Fujian), jeden z čerstvých přírůstků do velké rodiny elektráren s CPR-1000. Zatím není dostavěna.

Největší čínské jaderné společnosti CNNC (China National Nuclear Corp.) a CGNPC (China Guangdong Nuclear Power Corp.) možná uzavřou projekt vlastního čínského reaktoru CPR-1000, který je poněkud vylepšenou verzí francouzských tlakovodních 900-megawattových systémů.

Po fukušimské havárii čínská vláda dočasně přerušila vydávání povolení na stavbu nových reaktorů, dříve zahájené projekty přitom dále pokračují beze změn. Krátce nato se objevily zprávy, že čínská vláda může zanedlouho úplně zakázat stavbu CPR-1000 a nadále stavět jen reaktory třetí generace.

Zatím to ani jedna ze společností přímo nepotvrdila (ostatně učinit veřejné doznání dříve, než je přijato definitivní rozhodnutí, nebývá v Číně příliš obvyklé). CNNC však už prohlásila, že je připravena spolupracovat s ostatními domácími firmami na projektu AP-1000 (pro změnu čínská verze amerických systémů 3. generace) a že připravuje vlastní reaktor třetí generace ACP.

Kantonská CGNPC, která plánovala už za dva roky vyrazit se svými reaktory do světa, situaci okolo CPR-1000 odmítla komentovat. Dříve přitom právě ona nejzuřivěji prosazovala CPR-1000 a CPR-1000+.

V Číne je ve výstavbě 27 jaderných bloků, z nich pouze šest s reaktory třetí generace. Většinu ostatních čekají právě CPR-1000. Jedinou domácí alternativu představují klony amerického AP-1000 (který Westinghouse nabízí mimo jiné v temelínském tendru). Mnohým odpovědným osobám v Číně však vadí jeho vyšší cena a někteří čínští inženýři jej považují za nedostatečně odolný proti zemětřesením (například Čínská akademie technických věd vydala zprávu, v níž AP-1000 byl označen za „nedostatečně certifikovaný reaktor“).

Čína se kromě stavby „cizích“ reaktorů snaží také o rozvoj vlastních domácích technologií. Již tradičně jim za základ posloužily zahraniční technologie, francouzské a americké, které si upravili podle domácích potřeb. Zatím je Říše středu staví jen doma, vývozzatím nebyl zahájen.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..