jaderná energie - Bulhaři uznali požadavky ruského Atomstrojexportu za oprávněné, mají však svoje vlastní - Nové bloky ve světě (belene2) 1
Model jaderné elektrárny Belene. Je pro Bulharsko zdrojem poměrně velkých problémů – diskuze o tom, zda je potřeba, zemi politicky rozpoltila, proběhly rozsáhlé protesty. Stavbu samo Bulharsko neutáhne, na druhou stranu nové zdroje elektřiny potřebuje.

Před několika dny portál Atominfo.cz (a několik dalších českých zpravodajských stránek) zprávu o žalobě, kterou ruský Atomstrojexport podal na bulharskou Národní energetickou korporaci ve věci nedoplatků za práce, provedené na stavbě jaderné elektrárny Belene.

Ve čtvrtek bulharská agentura BGNES s odvoláním na ministra ekonomiky, energetiky a cestovního ruchu Trajča Trajkova oznámila, že Bulharsko uznává ruské stížnosti jako oprávněné, ale že má ze své strany také určité požadavky (Bulhaři údajně chtějí zažalovat Rusko o 61 milionů eur proti 58 milionům, jež požaduje Atomstrojexport), zatím se ale vláda na nich ještě nedohodla a nepodala žádnou žalobu. Doslova Trajkov řekl, že Rusům „…ty peníze musíme vrátit“. Uvedl také, že jednání mezi ASE a bulharskou Národní energetickou korporací stále probíhají.

Ministr také odmítl jakkoliv komentovat ruskou žalobu: „Nebudu říkat nic, co by mohlo naši situaci zkomplikovat“.

Více o žalobě, podané ASE: Ruský Atomstrojexport se bude soudit s bulharskou vládou o peníze za JE Belene

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..