jaderná energie - Viktor Janukovyč: "Na nový černobylský sarkofág nám stále chybí 150 milionů eur" - Ve světě (janukovyc cernobyl) 1
Viktor Janukovyč na pozadí starého sarkofágu s proslovem u příležitosti letošního výročí černobylské havárie. Na Ukrajinu přiletěli i generální tajemník OSN Pan Ki-mun a šéf MAAE Jukija Amano.

Prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč před zástupci Evropské rady v úterý prohlásil, že jeho zemi schází k zahájení stavby nového sarkofágu pro Černobylskou jadernou elektrárnu ještě 150 milionů eur.

„Už jsme obdrželi 100 milionů eur, ale dalších 150 nám stále chybí“, uvedl. Dodal však, že pokud je Ukrajina získá, bude již moct projekt dokončit. Podle něj na stavbu budou stačit čtyři roky. Řekl také, že doufá v plnou podporu partnerů a zemí G8 a počítá s ní.

Stavba nové ochranné schránky pro Černobylskou jadernou elektrárnu je již poměrně vousatým projektem. K havárii na Černobylu došlo 26. dubna roku 1986, vybuchl při ní čtvrtý energoblok elektrárny. Sovětská vláda tehdy nechala postavit nad budovou ochranný sarkofág, který však postupně podléhá přírodním živlům a erozi.

Záchranný plán současné a několika minulých ukrajinských vlád se nazývá Úkryt a jde o oblouk o výšce 105 metrů, délce 150 metrů a šířce 260 metrů. Stavba začala loni v září, je jí pověřeno francouzské konsorcium Novarka, a běží stranou samotné elektrárny, po dokončení bude hotová konstrukce „nasunuta“ nad zničený čtvrtý blok.

Peníze na ni však nejdou z ukrajinského rozpočtu, ale ze zvláštního fondu, který spravuje Evropská banka pro spolupráci a rozvoj, mezi přispěvateli je několik desítek zemí, především evropských (přispěla do něj však i Saúdská Arábie).

Související články: Kolem Černobylu bude postaven nový sarkofág

Ukrajina získala hlasovací právo v projektu stavby nového krytu nad JE Černobyl

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..