jaderná energie - Ve vodě kolem jaderné elektrárny Fukušima byla zjištěna vysoká koncentrace radioaktivního stroncia - JE Fukušima (radioaktivita) 1
Stroncium-90 je v dozimetrii využíváno jako kalibrační beta-zářič, jinak jde však o jeden z velmi nebezpečných radioaktivních kontaminantů vzhledem k delšímu poločasu rozpadu a biologické podobnosti s vápníkem.

Společnost TEPCO, provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima, ohlásila zjištění vysoké koncentrace radioaktivního stroncia v moři okolo elektrárny. Poprvé také bylo nalezeno v podzemních vodách. S touto zprávou přišla japonská agentura Kyodo.

Podle výsledků získaných z odebraných vzorků koncentrace radioaktivního stroncia v mořské vodě 240krát převyšuje povolené limity. Japonské agentura pro jadernou bezpečnost uvádí, že se také poprvé od zemětřesení objevilo v půdě, a sice v okolí prvního a druhého bloku JE Fukušima. Jaderné úřady země vycházejícího Slunce proto důrazně doporučily pracovníkům elektrárny a TEPCO pozorně sledovat vliv objeveného stroncia na životní prostředí v jejím okolí, a především na populaci ryb.

Japonské ministerstvo pro vědu a výzkum oznámilo nález malého množství stroncia v prefektuře Fukušima několik desítek kilometrů od elektrárny už 9. června, šlo však údajně o téměř zanedbatelně malá množství.

Poločas rozpadu radioaktivního stroncia-90 činí 29 let a jeho hlavní nebezpečí tkví v tom, že pokud se dostane do lidského organismu, nahrazuje vápník v kostech, což značně ztěžuje jeho vylučování. Z tohoto místa působí podobně, jako všechny ostatní zářiče – poškozuje okolní buňky a může spustit rakovinné bujení.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..