
Společnost TEPCO, provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima, ohlásila zjištění vysoké koncentrace radioaktivního stroncia v moři okolo elektrárny. Poprvé také bylo nalezeno v podzemních vodách. S touto zprávou přišla japonská agentura Kyodo.
Podle výsledků získaných z odebraných vzorků koncentrace radioaktivního stroncia v mořské vodě 240krát převyšuje povolené limity. Japonské agentura pro jadernou bezpečnost uvádí, že se také poprvé od zemětřesení objevilo v půdě, a sice v okolí prvního a druhého bloku JE Fukušima. Jaderné úřady země vycházejícího Slunce proto důrazně doporučily pracovníkům elektrárny a TEPCO pozorně sledovat vliv objeveného stroncia na životní prostředí v jejím okolí, a především na populaci ryb.
Japonské ministerstvo pro vědu a výzkum oznámilo nález malého množství stroncia v prefektuře Fukušima několik desítek kilometrů od elektrárny už 9. června, šlo však údajně o téměř zanedbatelně malá množství.
Poločas rozpadu radioaktivního stroncia-90 činí 29 let a jeho hlavní nebezpečí tkví v tom, že pokud se dostane do lidského organismu, nahrazuje vápník v kostech, což značně ztěžuje jeho vylučování. Z tohoto místa působí podobně, jako všechny ostatní zářiče – poškozuje okolní buňky a může spustit rakovinné bujení.
Zdroj: Atominfo.ru