jaderná energie - V Moskvě začalo největší ruské jaderné fórum a veletrh Atomexpo - Aktuálně (atomexpo radiacni kontrola) 1
Stánek „Radiační kontrola“ na Atomexpu – čítače ionizujícího záření. Foto Mediafax.

Třetí ročník Atomexpa, největšího jaderného fóra v Rusku, začal v pondělí v Moskvě. Zvláštní pozornost je na něm v souvislosti s jadernou katastrofou v Japonsku věnována jaderné bezpečnosti.

Akci slavnostně zahájili dočasný předseda Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Alexandr Toršin, generální ředitel Světové jaderné asociace (WNA) John Ritch a generální ředitel ruské jaderné agentury Rosatom Sergej Kirijenko.

Ten připomněl pozici Ruska, které věří, že „v nejbližších desetiletích je jaderná energie podmínkou pro světový rozvoj a nejdůležitější hybnou sílou pro medicínu nebo dobývání vesmíru“. Světová veřejnost nicméně podle jeho slov musí mít jistotu, že jsou jaderné technologie bezpečné.

„Před námi proto nyní stojí nejdůležitější úkol – vypracovat takové řešení a podmínky, které všem lidem na světě zajistí bezpečnou energii z jádra,“ prohlásil Kirijenko v souvislosti s havárií v japonské jaderné elektrárně Fukušima I, kterou poškodilo březnové zemětřesení a vlna tsunami.

Březnové katastrofě v Japonsku byla věnována diskuze s názvem „Stabilita moderních konstrukcí při přírodních katastrofách: Lekce Fukušima“.

Fóra se kromě Kirijenka, jeho náměstka Alexandra Lokšina a Ritche účastní i prezident Japonského atomového energeticko-průmyslového fóra Takuja Hattori, americký ministr energetiky Steven Chu nebo šéf francouzského Komisariátu pro jadernou energii Bernard Bigot.

Rusové se snaží upozornit, že patří mezi světové „tahouny“ v oblasti jaderné energetiky. Atomexpo tak využívají mimo jiné i k propagaci svého jaderného úsilí. Naznačují to témata diskusních panelů jako „Perspektivní projekty stavby jaderných elektráren podle ruských technologií“ nebo „Možnosti Ruska v produkci izotopů pro jadernou medicínu a průmysl“.

Proklamovaným cílem Atomexpa je ukázka novinek a výměna čerstvých poznatků v jaderném sektoru.

Do Moskvy se proto sjeli i jaderní vědci, právníci a další experti jaderného oboru. Oproti předchozím ročníkům letošní fórum a veletrh zaznamenal o něco vyšší účast. Celkový počet delegátů přesáhl 1200.

V rámci třídenního fóra pořádaného Rosatomem v moskevské výstavní hale Maněž, která se nachází v blízkosti Kremlu, probíhá i Mezinárodní veletrh jaderné energetiky.

Přestože prim na letošním Atomexpu hrají Rusové, zastoupení zde má řada zahraničních společností včetně firmy Siemens, francouzské organizace Commissariat à l’énergie atomique (CEA), francouzské korporace Areva, firmy Électricité de France (EDF), Čínské národní jaderné korporace (CNNC) nebo kazašské společnosti Kazatom.

Na veletrhu vystavuje i společnost Atomenergomaš, majoritní vlastník českého výrobce armatur Arako. Její ředitel Vladimir Kaščenko agentuře Mediafax uvedl, že Atomenergomaš plánuje s Arakem zavádění nových technologických linek. Českou republiku považuje za pomyslné okno do unie, na jejíž trh chtějí Rusové aktivněji expandovat.

Kromě toho souběžně letos poprvé pořádá Rosatom ve spolupráci s tiskovou agenturou ITAR-TASS i specializovaný mediální kongres, na který byli pozváni zástupci médií z celého světa. Českou republiku na něm zastupuje tisková agentura Mediafax.

Během kongresu se novináři mimo jiné podívají i do Kalininské jaderné elektrárny.

Panelové diskuze a plenární zasedání budou od pondělí do středy řešit řadu problémů od perspektiv mezinárodní spolupráce v rámci jaderné energetiky až po varování, které světu vyslala havárie ve Fukušimě, jež se stala druhou nejhorší jadernou havárií v dějinách mírového využívání atomu.

Letošní ročník se proto zaměřuje na otázky bezpečnosti fungujících, stavěných ale i teprve projektovaných elektráren. Loni se na Atomexpu diskutovalo o budoucnosti jaderné energie v ekologickém kontextu.

Atominfo.cz: za Českou republiku se Atomexpa zúčastní přímo český velvyslanec v Rusku Petr Kolář, pro více informací čtěte zvláštní zprávu na našem portálu.

Zdroj: Mediafax

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..