jaderná energie - V Japonsku nejspíš bude brzy spuštěna první z jaderných elektráren, zastavených po zemětřesení - JE Fukušima (elektrarna genkai) 1
Jaderná elektrárna Genkai. Pokud japonská vláda, místní samospráva a šéf prefektury Saga dojdou ke konsenzu, budou její dva bloky první ze 35, které se po fukušimské havárii dočkají obnovení provozu. Je třeba říci, že ne všechny z nich byly pozastaveny kvůli Fukušimě – na některých reaktorech začaly zrovna v této době standardní kontroly a údržbové práce.

Samospráva japonského městečka Genkai na jihozápadním pobřeží země, u kterého se nachází stejnojmenná jaderná elektrárna, oznámila, že souhlasí s opětovným spuštěním druhého a třetího reaktoru, které byly zastaveny po fukušimské havárii.

V Japonsku byl po zemětřesení 11. března zastaven provoz 35 reaktorů z celkového počtu 54. Čtyři z nich, včetně třetího a čtvrtého bloku JE Genkai, už v dubnu úspěšně prošly technickou kontrolou a jsou připraveny k opětovnému nastartování. Na to však provozovatel elektrárny a vláda země potřebuje povolení od místních úřadů, což je zatím splněno jen napůl: starosta obce Hideo Kišimoto už oznámil provozovateli svůj souhlas s obnovením činnosti reaktoru, je však potřeba ještě souhlas guvernéra prefektury Saga, kde se Genkai nachází. Ten však zatím vyčkává a prohlásil, že se hodlá nejprve poradit s nezávislými experty.

Japonské ministerstvo průmyslu a obchodu se také snaží o co nejrychlejší zprovoznění zastavených bloků, uspořádalo již několik konzultací pro správu prefektury Saga, týkající se bezpečnosti znovuuvedení místního jaderného parku do provozu.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..