jaderná energie - TEPCO uvedla dávky, které dostali dva zatím nejvíc ozáření likvidátoři fukušimské havárie - JE Fukušima (tepco v oblecich) 1
Likvidátoři havárie v ochranných oblecích.

Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima, společnost TEPCO, v pátek uvedla dávky, které dostali dva likvidátoři, jež podle dosavadních zpráv jako jediní překročili povolený limit 250 milisievertů.

Podle informací, které společnost poskytla, dávka prvního likvidátoru ve věku „okolo 30 let“, činí 210 až 580 milisievertů vnitřního ozáření (z vdechnutých radioaktivních částic) a 73 vnějšího. Druhý, ve věku „okolo 40 let“ – 200 až 570 milisievertů vnitřního ozáření a 88 vnějšího. Cítí se zdrávi, zatím však nejsou známy dlouhodobé prognózy jejich zdravotního stavu. Velký rozdíl mezi spodním a horním odhadem je způsoben metodikou – vnitřní ozáření je obtížné měřit, jeho intenzita závisí na konkrétním orgánu, nicméně je jasné, že všechny povolené stropy byly v tomto případě překročeny.

V současnosti pracují oba na jaderné elektrárně Fukušima Dajini na místech, kde nehrozí riziko styku s radiací.

Oba likvidátoři se nacházeli poblíž třetího bloku elektrárny v době, kdy na něm došlo k výbuchu vodíku, při němž bylo uvolněno relativně velké množství radioizotopů do vzduchu. Podle jejich zaměstnavatelé porušili předpisy a nevzali si dostatečné množství předepsaných jodových tablet. Zatím

Zatím už na Fukušimě 30 lidí dostalo dávky vyšší než 100 milisievertů, což činilo nejvyšší povolenou hranici před havárií (japonská vláda ji v souladu s konvencemi pro mimořádné situace v jaderné sféře zvedla o 150 milisievertů).

Zatím nejvyšší naměřené dávky, u kterých nebyl překročen limit, činí 240,8 a 226,6 milisievertů.

Jednorázové dávky radiace v rozmezí 250-500 mSv nejsou život ohrožující, mohou způsobovat krátkodobé zdravotní obtíže u citlivějších osob (únava, zvracení) a zvýšují riziko zhoubného bujení (jako ostatně každé ozáření).

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..