jaderná energie - TEPCO čistí radioaktivní vodu na Fukušimě - JE Fukušima (cisticka fukusima) 1
Čističky vody na Fukušimě. Foto Reuters.

Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima, společnost TEPCO, v úterý po dočasném přerušení znovu začala s čištěním vysoce radioaktivní vody, která se nahromadila v podzemních částech elektrárny. Čisticí zařízení, filtrující radioaktivní cesium, bylo spuštěno už v pátek večer, provoz však trval pouhých pět hodin – už po pěti hodinách dosáhl dávkový příkon na hodinu takové hladiny (4 mSv), po které je nutno vyměnit filtry. Pracovníci TEPCO předpokládali, že k tomu dojde nejdříve za měsíc.

Podle japonských expertů se příčinou těchto problémů stalo poškození ochranné přepážky, regulující rozdíl tlaků při filtrování, což mělo za následek proniknutí příliš velkého množství vysoce radioaktivní vody naráz. V úterý spustili celý systém znovu, došlo však k dalším problémům s čerpadly. Po několika hodinách se inženýrům podařilo je vyřešit a práce systému byla obnovena.

Samotné čištění bude probíhat v několika etapách, voda bude nejprve zbavena olejů a jiných nemísitelných složek, poté profiltrována zeolity (hlinitokřemičitany, které jsou vynikajícím přirozeným absorbentem) a posledním krokem je odsolení. Po všech těchto operacích by se měla intenzita radiace snížit 10 tisíc krát a vodu bude možné opět použít ke chlazení reaktorů. Podle plánů by filtry mělo denně projít 1,2 tis. tun vody. Čištění vyjde TEPCO v přepočtu asi na 663 milionů dolarů.

Problémy s čisticími systémy a neustálé odkládání čištění vyvolávají v Japonsku a jinde stále větší obavy: ve sklepeních JE Fukušima se nahromadilo už více než 100 tisíc tun radioaktivní vody, které je denně doplňováno o dalších 500 tun vody z chladicích systémů. Pokud do týdne aspoň zčásti neprojde deaktivací, její hladina může dosáhnout země a začne se vylévat na povrch.

Zdroj: Atominfo.ru, Reuters

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..