jaderná energie - Temelín dokončuje přechod z amerického paliva na ruské - Palivový cyklus (tvely) 1
Výstavní kusy ruského paliva pro VVER reaktory (například JE Dukovany).

Ve středu večer se začalo do druhého bloku jaderné elektrárny Temelín zavážet nové palivo TVEL. Jaderná elektrárna tak definitivně přejde z amerického paliva na ruské.

V prvním bloku je ruské palivo TVEL od loňského roku. Kvůli potížím při uvolnění bloku ochranných trubek a následným dodatečným kontrolám bude odstávka trvat o čtyři týdny déle.

Původně byla odstávka plánovaná od 6. května do 23. června. Podle současné situace se činnost druhého bloku obnoví v druhé polovině července. Energetici při odstávce vyměňují všech 163 palivových souborů americké firmy Westinghouse za palivo od ruské společnosti TVEL.

Americká společnost Westinghouse po deseti letech nahradí ruská TVEL, která vyhrála v roce 2006 výběrové řízení a je jedním z předních dodavatelů jaderného paliva na světě. Palivo pro Temelín by měla dodávat do roku 2020.

Použité palivo půjde do kontejneru

Použité palivové soubory se odvezou do speciálního kontejneru Castor. Po kontrole bude kontejner umístěn ve skladu použitého paliva, který je v areálu elektrárny v provozu od září loňského roku. Bude druhým z celkových 152 skladovacích kontejnerů, které elektrárně vydrží na příštích 30 let provozu.

Energetici při odstávce zkontrolují turbogenerátor, hlavní cirkulační čerpadla a další důležitá zařízení. Kromě zaměstnanců ČEZ se na pracích bude podílet přibližně 600 pracovníků z 50 dodavatelských firem.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..