jaderná energie - Rusové pořádají mezinárodní seminář k Baltské jaderné elektrárně - Aktuálně (maketa baltska) 1
Maketa budoucí Baltské jaderné elektrárny.

V polovině června pořádá ruský Rosatom mezinárodní seminář k jednomu ze svých největších současných projektů, Baltské jaderné elektrárně. Bude věnován převážně bezpečnosti chystaného přírůstku do ruského jaderného parku – účastníky čekají obsáhlé materiály a prezentace o technologických detailech projektu, především v kontextu „pofukušimských“ bezpečnostních požadavků, a stanovisko ruských kontrolních orgánů.

Moderátorské role se zhostil generální ředitel finského Centra pro radiační a jadernou bezpečnost Jukka Laaksonen, mezi účastníky jsou představitelé jaderných a ekologických úřadů a diplomacie z Ruska, Švédska, Slovenska, Norska, Polska, Ukrajiny, Běloruska a dalších zemí, zástupci MAAE a Rady Evropy. Také se semináře zúčastní řada předních tváří ruské a evropské energetiky.

Součástí semináře bude i exkurze na další rozestavěnou jadernou elektrárnu, Leningradskou JE 2, která je technicky zcela analogická té kaliningradské.

Baltská elektrárna v Kaliningradském kraji je v současnosti nejspíš jedním z nejdůležitějších ruských projektů. Jednak ji Rosatom staví podle plánů AES-2006, tedy zatím nejmodernějšího díla domácích ruských inženýrů a konstruktérů, jednak je přímo určena na export elektřiny do okolních zemí, což mění rozložení sil v regionu (viz články o nedávném konfliktu mezi Běloruskem a Litvou). Také se poprvé mohou projektu tohoto druhu zúčastnit zahraniční investoři.

Stavba začala v roce 2010 a spuštění je plánováno na rok 2017 u prvního bloku a 2018 u druhého bloku.

Související články: Litva a Bělorusku: příběh jedné až tří jaderných elektráren v Pobaltí

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..