jaderná energie - Příčinou výbuchů vodíku na Fukušimě mohla být modernizace ventilačního potrubí z roku 1999 - JE Fukušima (vybuch na fukushime televize) 1
Jeden z prvních záběrů výbuchů na JE Fukušima v japonské televizi.

Představitelé společnosti TEPCO, provozovatele jaderné elektrárny Fukušima, prohlásili, že výbuch vodíku, k němuž došlo 12. března 2011 a který zapříčinil první únik radioaktivních izotopů do okolí elektrárny, mohl být způsoben technickými problémy – poruchou ventilačního systému budovy.

Zpráva TEPCO ze 4. června uvádí, že systém nezafungoval tak, jak měl. První blok Fukušimy má dva systémy ventilačního potrubí – jeden z nich „profukuje“ kontejnment reaktoru a druhý budovy. Jsou spojeny dohromady u společného výstupu. Pracovníci elektrárny předpokládají, že klapka, která zabraňuje zpětnému toku vodíku do budovy, nebyla v den po zemětřesení zavřena. Poté, co byly zničeny záložní dieselové generátory elektrického proudu, nebylo již možné to napravit.

Dříve společnost uváděla jinou verzi události – únik vodíku přes netěsnosti v potrubí.

Některé zprávy také uvádějí, že v roce 1999 byl celý ventilační systém prvního bloku upraven v souladu s požadavky celosvětového trendu zohlednění zkušeností z Černobylu. TEPCO nevylučuje, že právě tato změna systému mohla mít svůj podíl na tom, že v budově došlo k hromadění vodíku.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..