jaderná energie - Německý expert: Jaderné elektrárny odpojíme už v roce 2017, elektřinu z Česka nevezmeme - Nové bloky v ČR (hans josef fell) 1
Hans-Josef Fell, poslanec německého parlamentu za stranu zelených a tvůrce zákona o obnovitelných zdrojích energie. Dle jeho slov jsou dosud dosažené dohody o vypnutí všech jaderných elektráren do roku 2022 nedostatečně rychlé a celou věc by šlo provést mnohem dříve.

Německo vyřadilo v březnu na 3 měsíce z provozu sedm reaktorů postavených před rokem 1980 v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima. Poté vládní koalice rozhodla, že tyto elektrárny spolu s poruchovým reaktorem v Krümmelu již nezprovozní a všechna jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022.

Německý expert na obnovitelné zdroje za Stranu zelených Hans-Josef Fell má v budoucnosti německé energetiky jasno. Očekává, že se německé jaderné elektrárny odpojí už v roce 2017, protože už nebudou potřeba.

Zároveň posílá vzkaz do jaderného Česka: elektřinu z Temelína nebudeme potřebovat.

“Odstavení jaderných elektráren o pět let dříve je pro nás jasně uskutečnitelná záležitost,” řekl Fell. “Množství obnovitelné energie se zvyšuje tak rychle, že už za šest let můžeme fungovat bez jádra,” dodal.

Pokud to německá vláda dobře zorganizuje, mohly by být všechny jaderné elektrárny odstaveny už v roce 2017. Současný plán počítá s konečným odstavením všech elektráren v roce 2022.

S importem z Česka nepočítáme

“Nikdo z žádné demokratické politické strany v Německu neuvažuje o importu české jaderné elektřiny,” řekl Fell.

Podle něj Němci vědí o záměrech ČEZ dovážet elektřinu do Německa. Podle německého experta ale českou jadernou elektřinu nikdo nechce.

“Už třicet let říká jaderná lobby lidem, že pokud vypnou jaderné elektrárny, nebudou mít čím svítit. Není to ale opravdový argument. Pro nás nebyl problém najednou odpojit osm elektráren. V příštích letech můžeme zvýšit podíl obnovitelné elektřiny stejným tempem, jakým jsme to dělali doteď. Pak budeme schopni bez problémů odpojit zbytek jaderných elektráren,” uvedl Fell.

Výpadky solárních panelů chce Fell kompenzovat alpskými vodními elektrárnami a bioplynem.

Přechod na obnovitelné zdroje pro německé zelené také znamená odchod fosilních paliv z německé energetiky. Jejich plánem je v následujících letech omezit nezávislost na výrobě energií z uhlí a zemního plynu.

Plynový problém jménem Nord Stream

S odchodem od plynu však budou mít problém, jelikož nedávno dostavěl největší dodavatel plynu do Německa – ruská společnost Gazprom – několikamiliardový plynovod Nord Stream, který přivádí ruský plyn do Německa po dně Baltského moře.

“Nord Stream je pro nás do budoucna problém” přiznal v tétou souvislosti Fell.

Zdroj: Idnes.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..