jaderná energie - Mezinárodní komise odhalila v dukovanské elektrárně tři nedostatky - Aktuálně (JE Dukovany) 1
Velín na Dukovanech. První jaderná elektrárna v Čechách, postavená v 70. letech s pomocí SSSR, je všeobecně uznávana za jednu z nejbezpečnějších v Evropě.

Jaderná elektrárna Dukovany prošla bezpečnostní prověrkou, v posledních dvou týdnech ji prověřovali komisaři Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni. Odjeli spokojeni, ale narazili celkem na tři nedostatky.

Pracovníci elektrárny by měli například zabránit opakování neočekávaných událostí, jako je neplánovaná odstávka bloku. Komisaři také odhalili nedostatečné vybavení krytů.

„V případě nějaké havarijní události na elektrárně Dukovany jsou kryty vybaveny určitým počtem dozimetrů tak, aby bylo možno pracovníky vybavit těmi dozimetry a bylo možno zpětně dohledat, jaké potenciální dávky radiace mohli dostat. Nález byl v tom slova smyslu, že zatímco sumární počet pracovníků, kteří mohou do toho krytu, je zhruba 100, dozimetrů je k dispozici zhruba 61,“ uvádí jednu z výtek ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Tomáš Žák.

Dále komisaři zjistili, že profesionální tým hasičů nemá vždy po ruce potřebné vybavení. Problémy byly také s dodržením pracovního postupu, který je v každé jaderné elektrárně striktně daný po krocích.

„V rámci určitého testu, kde byli pánové z mise přítomni, došlo k tomu, že obsluha provedla operace v opačném pořadí, než měla předepsáno. Z našeho pohledu to nebyla závada, protože ten člověk se k tomu vrátil a provedl, co provést měl,“ vysvětluje Žák.

Komisaři byli s elektrárnou celkově spokojeni. „Zaznamenali jsme velmi vysoký stupeň spolupráce, personál elektrárny s námi spolupracoval velmi kvalitně, byl k nám velmi otevřený. Naším pocitem je to, že elektrárna jako taková vykazuje velmi vysoký standard bezpečnosti,“ zhodnotil zkoušku team leader komisařů Neil Henderson.

Vedení elektrárny teď bude mít 18 měsíců na odstranění těchto nedostatků. Po té se komisaři do elektrárny vrátí a prověří, jestli došlo k nápravě.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..