jaderná energie - Japonským inženýrům se téměř po roce podařilo vyndat spadlou třítunovou součástku z reaktoru Mondžú - JE Fukušima (monju 2) 1
Reaktor Mondžú na rychlých neutronech.

Japonští inženýři vytáhli z reaktoru na rychlých neutronech Mondžú třítunovou součástku z jeřábu, která tam spadla už v srpnu loňského roku. Oznámila to agentura Kyodo s odvoláním na domácí jaderné úřady.

Šlo o poměrně závažnou situaci. Koncem srpna (18. či 26. dle různých zdrojů) 2010 při výměně paliva do reaktoru, plného tekutého sodíku, spadla 12-metrová součástka z jeřábu, vážící víc než 3 tuny. Ačkoliv se tomu zpočátku snažili ze všech sil vyhnout, museli pracovníci reaktoru postupně rozmontovat celou jeho svrchní část. Právě to trvalo na celé věci tak dlouho, samotné zvedání pak pouhých 8 hodin.

Nyní čeká japonské odborníky další, stejně náročný úkol: zjistit, zda při proniknutí konstrukce do reaktoru nedošlo k jeho poškození. Pokud tomu tak je, možná už bude na podzim spuštěn ve zkušebním provozu na 40% kapacit. Spuštění reaktoru na plný provoz bylo naplánováno na rok 2013, ale kvůli havárii na JE Fukušima může být datum posunuto.

Související články: Oprava experimentálního reaktoru Mondžú v Japonsku se nejspíš protáhne

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..