jaderná energie - Italové v referendu odmítli výstavbu nových jaderných elektráren - JE Fukušima (italie demonstrace pred referendem) 1
Záběry z demonstrace týden před referendem. Italský lid promluvil - proti jaderným elektrárnám a Silviu Berlusconimu.

Většina Italů je proti výstavbě nových jaderných elektráren v zemi. Ukázalo to jedno z referend, která skončila dnes odpoledne.

Přízrak jménem Fukušima se projevil i v Itálii. Možná právě pod dojmem jaderné havárie v japonské elektrárně přišel k referendu dostatečný počet hlasujících a jejich jednoznačné „NE“ budování atomových reaktorů je platné.

V posledních letech se přitom v Itálii účast v referendech pohybovala pod potřebnými 50 procenty. I z tohoto pohledu je výsledek referenda jasnou porážkou premiéra Silvia Berlusconiho. Jeho vláda učinila z návratu země k jaderné energetice jeden z hlavních bodů svého programu.

„Itálie teď musí vsadit na obnovitelné zdroje,“ prohlásil Berlusconi. A konstatoval, že Italové řekli jaderné energii „sbohem“.

Podobné referendum – se stejným výsledkem – Italové uspořádali před 25 lety krátce po havárii jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu.

„Tehdy Itálie zastavila pár jaderných elektráren, které měla, a od té doby byla, a zřejmě tedy i bude, hodně závislá na dovozu plynu, ropy a elektřiny ze zahraničí. Proto je také v Itálii elektřina o 30 % dražší, na což si stěžují zejména podnikatelé. Berlusconi plánoval výstavbu 4 elektráren s 8 reaktory, ale po Fukušimě už sám od projektu ustoupil. Takže referendum v tomto případě bylo celkem zbytečné,“ poznamenala v Ozvěnách dne naše spolupracovnice v Římě Vědunka Lunardi.

Signál pro Berlusconiho

Po nedávné prohře v komunálních volbách v baště pravice v Miláně je Berlusconiho pozice zase o něco slabší. To ale neznamená, že premiérův politický pád je na spadnutí. Z nespokojenosti Italů s jeho vládou totiž zatím příliš nedokázala vytěžit ani hlavní opoziční strana.

V dalších referendech se Italové vyslovili pro zrušení zákonů, které umožňovaly vstup soukromých firem do správy vodovodní sítě, a proti zákonu o legitimní překážce.

Vysoká účast voličů je hlavně signálem pro Silvia Berlusconiho a jeho vládu. Roste počet zklamaných voličů a chce-li si je premiér opět získat, musí realizovat co slíbil: tedy velké reformy a snížení daní.

Rozhodnější akci vlády a razantní reformy, anebo předčasné volby pak požaduje Berlusconiho vládní spojenec Liga severu. Více jasno budeme mít příští týden, 22. června, kdy by premiér měl vystoupit v Poslanecké sněmovně a říci, co vláda hodlá udělat. A je docela možné, že by se mohlo hlasovat i o důvěře.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..