jaderná energie - Francouzům se daří stavět první blok s EPR rychleji v Číně, než doma - Nové bloky ve světě (flamanville 3) 1
Třetí blok JE Flamanville. Původně se měl stát referenčním pro francouzskou technologii třetí generace, systém EPR – zatím nikde jinde ve světě taková elektrárna nefunguje. Časový skluz je však natolik velký, že čínský Tchajšan bude možná dokončen dřív.

Stavba prvního bloku jaderné elektrárny Taishan (v českém přepisu Tchaj-šan), první v Číně s reaktorem EPR, zatím není ve významnějším skluzu a bude puštěna v roce 2013 podle původního plánu. Oznámili to představitelé společnosti Taishan Nuclear Power Joint Venture Co., která v tomto projektu zastupuje čínskou stranu.

Pokud Francouzi a Číňané budou i nadále pokračovat tímto tempem, může být Taishan-1 spuštěn dříve, než současná „vlajková loď“ Francie v oblasti EPR systémů – třetí blok jaderné elektrárny Flamanville. Flamanville-3 má začít pracovat naplno a dodávat elektrickou energii do sítě až v červnu 2014, další stavěnou EPR-elektrárnou je finské Olkiluoto, jejíž spuštění je také naplánováno na rok 2013.

Není však vyloučeno, že čínské jaderné úřady si chtějí nejprve počkat na spuštění Flamanville a sledovat jej a budou se proto snažit dostavbu Tchaj-šanské elektrárny o několik měsíců uměle pozdržet.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..