jaderná energie - Francouzští a američtí regulátoři odmítají posílení pravomocí mezinárodních jaderných organizací - Nové bloky v ČR (lacoste) 1
Andre-Claude Lacoste, šéf francouzských jaderných regulátorů. Právě Francie je mnohými experty (včetně těmi "konkurenčními", například z Ruska) považována za zemi s nejsilnějšími a nejsamostatnějšími kontrolními úřady v jaderné sféře.

Představitelé francouzských a amerických jaderných kontrolních úřadů minulý týden na pařížském setkání regulátorů ze 37 zemí vyjádřili svůj nesouhlas s rozšiřováním pravomocí mezinárodních organizací v oblasti jaderné bezpečnosti. Odmítli také návrhy na zavedení povinných tzv. partnerských prověrek, kdy na jednotlivé jaderné elektrárny jezdí experti z jiných zemí. Jsou poměrně běžnou praxí (například v roce 2006 si český Temelín prohlédl pětičlenný tým odborníků z Velké Británie, Finska, Ruska a Maďarska), nicméně zatím šlo vždy pouze o doporučovaný postup, nikoliv o závazné inspekce.

Jaderní regulátoři obou zemí však také volají po poskytnutí národním kontrolním orgánům větší nezávislosti a zabezpečení před možným politickým nátlakem. Setkání probíhalo ve znamená havárie na japonské jaderné elektrárně Fukušima, část diskuzí se tedy točila okolo toho, jak zabránit takovým událostem v budoucnu. Například šéf francouzského Autorite de Surete Nucleaire, Andre-Claude Lacoste, označil Fukušimu za „chybu nás všech“. Uvedl také, že se účastnil jedné z partnerských prověrek japonského regulačního systému v roce 2007, jejíž výsledky nebyly pro Japonsko příliš příznivé – hierarchie úřadů v zemi vycházejícího Slunce označili evropští odborníci za „příliš komplikovanou“. Po Fukušimě však japonská vláda oznámila, že se pokusí zlepšit situaci, provést rozsáhlé reformy kontrolního aparátu a oddělit jaderně-bezpečnostní orgán NISA od jednotlivých ministerstev a jasněji určit jejich kompetenci.

Posílení role mezinárodních jaderných orgánů, například MAAE, je předmětem četných diskuzí mezi politiky všech zemí s vlastním jaderným programem. Pro mluví možnost většího sjednocení standardů v oboru a průhlednější systém kontroly, proti – nevyhnutelné politické střety a obavy o beztak zpochybňovanou nezávislost těchto organizací.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..