jaderná energie - Francouzská EDF odkládá druhé zpracování MOX paliva - Palivový cyklus (plutonium z hlavice) 1
Ingot plutonia, vyextrahovaného z jaderné hlavice.

Společnost EDF neplánuje až do roku 2017 začínat se zpracováním ozářeného MOX paliva pro lehkovodní reaktory. Oznámila to francouzským regulačním úřadům.

MOX-palivo je součástí takzvaného uzavřeného palivového cyklu. Při vyhoření palivového článku vzniká směs odpadních radioaktivních materiálů (například cesium a jód), část z něj je však znovu zpracovatelná. Mezi ně patří uran-238, jenž lze přeměnit na plutonium, používané dříve výhradně pro jaderné hlavice. Oxidy plutonia podléhají obdobným jaderným reakcím, jako uranové, a lze je využít v palivových článcích. Přestože možnost recyklovat radioaktivní odpad alespoň zčásti a především využít plutonium z likvidovaných jaderných hlavic, velkým problémem je velmi vysoká toxicita všech materiálů, používaných při tomto procesu, především samotného plutonia. Jedná se o chemicky velmi náročnou výrobu, kterou jsou s to zvládnout jen státy se silnou a dlouhodobou jadernou tradicí a technickým zázemím, například Francie, Rusko, USA a Indie. Každá z nich také zpracovává jaderný odpad z jaderných elektráren v okolních zemích (například Francie z Německa, Rusko ze střední Evropy). Mimochodem, jedním z velkých rizik havárie na JE Fukušima je právě možnost úniku plutonia z používaných tam MOX článků.

Francouzské elektrárny v současnosti pracují s jednou recyklovaným palivem – plutonium je získáváno z jednou zpracovaného a ozářeného paliva a je použito v MOX-článcích znova. Technicky je možné použité MOX palivo znovu recyklovat, to je však technicky náročnější, než u jednou vyhořelého paliva.

Současně však EDF hodlá zvýšit počet bloků, používajících MOX palivo. V současnosti jich je ve Francii 20, do několika let mohou přibýt další čtyři.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..