jaderná energie - Francouzi likvidují 162 kilogramů japonského čaje, v němž bylo nalezeno radioaktivní cesium - JE Fukušima (caj shidzuoku) 1
Čaj ze Šidzuoku. Stejnojmenná prefektura je největším japonským vývozcem čaje.

Francouzská vláda se rozhodla pro likvidaci 162 kilogramů zeleného čaje, dovezeného z Japonska. Při kontrole na pařížském letišti Charlese de Gaulla v něm byl naměřen dvakrát vyšší obsah radioaktivního cesia, než jsou přípustné evropské normy. V sobotu to oznámila agentura Kyodo.

Zelený čaj, zadržený na pařížském letišti, byl vyroben ve městě Šidzuoka na jihovýchodě Japonska, 300 kilometrů od jaderné elektrárny Fukušima. Dozimetrická kontrola odhalila aktivitu 1038 becquerelů na kilogram čaje, zatímco normou je 500 becquerelů.

Továrna v Šidzuoku je největším japonským výrobcem čaje. Už v pátek představitelé distributorských společností informovaly vládu o tom, že jejich produkce obsahuje zvýšené množství cesia, a uváděli aktivity 679 Bq na kilogram čaje. Nyní jsou veškeré práce v továrně pozastaveny.

Stojí za zmínku, že nález vysokých koncentrací cesia čajová společnost ze Šidžuoku oznámila 9. června v místních novinách a 10. června Kyodo News uveřejnila zprávu o tom, že japonský dodavatel biopotravin Radishbo-ya byl údajně požádán samosprávou prefektury k tomu, aby nezveřejňoval na svém webu informace o cesiu v čaji, aby „zbytečně nevystrašil obyvatele“ a nepoškodil tak čajovou produkci ostatních regionů, kde nebyl zaregistrován vyšší obsah radioizotopů v čaji.

Zdroj: Kyodo News, blog.alexanderhiggins.com, fukushima-news.ru

O autorovi

admin

3 Comments

    Může být tak vysoké množství cesia nebezpečné i při jednorázové konzumaci?

      S odvoláním na prof. L. Musílka z FJFI ČVUT v Praze: Čaj s obsahem cesia, odpovídajícím takové aktivitě, není pro člověka nebezpečný. Člověk trvale žije v prostředí, kde je ozařován jednak kosmickým zářením, jednak zářením z přírodních radionuklidů obsažených ve stopových množstvích ve všech okolních materiálech i v něm samotném – jde o radionuklidy přírodních přeměnových řad, draslík 40 a další. Dávka, kterou by mohl dostat od čaje s uvedenou aktivitou, je jen nepatrným zlomkem dávky od přírodního záření, dávek z rentgenových vyšetření atp. Důvodem pro likvidaci čaje byl velmi přísný limit 500 Bq na kilogram, nikoli faktické nebezpečí pro člověka.

    Proc zase mistopredseda zavodniho vyboru KSC Musilek, ktery ublizil tolika lidem a nikdy zadny vyzkum hodny toho jmena v oboru nedelal??

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..