jaderná energie - Energetické spuštění JE Búšehr je naplánováno na začátek srpna - Nové bloky ve světě (bushehr je) 1
Jaderná elektrárna v Búšehru, první v Íránu a na Blízkém Východě. Jeho stavba začala už v 70. letech, po Islámské revoluci však hlavní dodavatel, německý Siemens, ze země odešel. V roce 1995 podepsal Rosatom smlouvu na její dostavbu, což mu mimo jiné pomohlo přežít bez větší úhony krušná léta devadesátá, kdy Rusko po rozpadu SSSR procházelo obrovskou krizí a současně nastal útlum v jaderném stavitelství po celém světě.

Datum energetického spuštění první íránské jaderné elektrárny Búšehr je předběžně určeno na začátek letošního srpna. Oznámila to íránská informační agentura MNA s odvoláním na velvyslance Islámské republiky v Rusku Mahmúda Rézu Sadžádího.

Zatím reaktory elektrárny běží naprázdno, došlo jen k tzv. fyzickému spuštění. Původně měl Búšehr fungovat naplno již několik měsíců, došlo však ke zdržení kvůli menšímu poškození palivových článků. Ačkoliv šlo podle posledních zpráv pouze o to, že se do chladicí vody dostala malá kovová tělíska neznámého původu o milimetrových průměrech, musel ruský personál kvůli tomu vyložit všechny palivové články a promýt je.

Související články: Palivo v Búšehru už je nainstalováno, elektrárna by měla začít fungovat v červenci

Rusové v Búšehru vykládají palivo, došlo k poruše zařízení

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..