jaderná energie - Čína hodlá zrušit stávající moratorium na výstavbu nových bloků nejpozději za dva roky - Nové bloky ve světě (sanmen je) 1
Stavba jaderné elektrárny Sanmen v provincii Zhejiang (Če-ťiang).

Zákaz vydávání povolení ke stavbě nových bloků může Čína zrušit už v polovině roku 2012, tedy za rok. Vláda na udělování licencí uvalila moratorium po fukušimské havárii s tím, že provede revizi stávajícího systému státní jaderné kontroly a rozsáhlé bezpečnostní testy – mnoho čínských jaderných elektráren se totiž také nachází na pobřeží (vlastně téměř všechny) a jsou ohroženy stejně, jako ty japonské.

I ze samotné Číny však zaznívají hlasy, že to je příliš optimistické datum, uvedl to například ředitel výzkumného centra Čínské jaderné asociace Zheng Yuhui (Čeng Jü-chui). „Není pravděpodobné, že vydávání nových povolení bude obnoveno už rok po moratoriu, ale určitě to zvládneme za dva roky“. Dodal také, že rozvoj jaderné energetiky v ČLR se nezastavil a že se hlavní prioritou stala bezpečnost.

V současnosti Čína provozuje 14 jaderných bloků a dalších 27 je ve výstavbě. Ať už z politických nebo jiných důvodů nedává Říše středu (nebo spíše místní provinční vlády) větší přednost žádnému dodavateli – své bloky tam postavili a staví Američané, Rusové, Kanaďané a Francouzi. Čína také vyvíjí vlastní reaktory druhé (CPR-1000) a třetí generace, kvůli Fukušimě se však možná vzdá některých méně bezpečných projektů, například právě CPR-1000.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..