jaderná energie - Český velvyslance v Rusku Petr Kolář se účastní jaderného fóra Atomexpo-2011 - Aktuálně (petr kolar) 1
Petr Kolář, bývalý český velvyslanec v USA a současný český velvyslanec v Ruské federaci.

V těchto dnech, 6. až 8. června, probíhá v ruské metropoli Moskvě třetí ročník jednoho z největších jaderných fór na světě, Atomexpo-2011. Letošním hlavním tématem se ve znamení fukušimské havárie stala bezpečnost současných jaderných elektráren.

Součástí fóra je i zvláštní výstava a konference na téma „Další vývoj jaderné energetiky (po Fukušimě, pozn.red.): zastaví se?“, na které promluví řídicí pracovníci jaderných společností, úřadů a vlád zúčastněných zemí (kromě představitelů Ruska jsou na fóru hojně zastoupeni například Francouzi nebo Číňané).

Fóra se účastní i český velvyslanec v Ruské federaci Petr Kolář. Krátce před zahájením své rozhodnutí okomentoval takto: „Atomexpa se účastním poprvé, ale forma této konference mi přijde velmi zajímavá. (…) Co je na této akci nejdůležitější, jsou debaty expertů o budoucnosti jaderné energetiky v Rusku a v celém světě. V tom je její hlavní přínos pro všechny ostatní – možnost setkat se s největšími odborníky na tuto oblast a možnost na vlastní oči vidět a zhodnotit nové směry, kterými se ubírá. Vzhledem k tomu, co se stalo na japonské jaderné Fukušima, bude zřejmě diskuze opravdu stát za to.

Jaký bude další vývoj jaderné energetiky, zatím nikdo nedokáže říct. Z pohledu České republiky, která se jí nevzdává a nehodlá vzdát ani v budoucnu, je nyní potřeba se více soustředit na bezpečnost jaderných elektráren. Nemyslíme si však, že by Evropa měla uzavřít přístup mimoevropským technologiím.

Myslíme si, že současný trend odchodu od jaderné energie nebude globální, ale spíše lokální. Už nyní je patrné, že v této oblasti dojde ke zpomalení růstu v Evropě a nejspíš v USA. Je však třeba si uvědomit, že u zemí, jako jsou Rusko, Čína nebo Indie, kde je jaderná energie nedílnou součástí průmyslového rozvoje, je pravděpodobnost toho, že by se jí vzdaly nebo jen omezily, velmi malá“.

Zdroj: Atominfo.ru

Související články: V Moskvě začalo největší jaderné fórum a veletrh Atomexpo

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..