
Od 21. května v Německu budou z funkčních 17 v provozu pouze čtyři jaderné reaktory, ostatní jsou buď vypnuty v rámci nedávno vyhlášeného moratoria na provoz starších bloků, nebo zastaveny pro plánované údržbové práce.
V tuto chvíli už je většina bloků v zemi vypnuta, v sobotu se k nim připojil další reaktor – Emsland v Dolním Sasku, který čeká třítýdenní kontrola. Plně funkční tak budou jen druhý reaktor bavorské JE Isar, jaderná elektrárna Brokdorf ve Šlesvicku-Holštýnsku a po jednom reaktoru na JE Neckarwestheim (Bádensko-Württembersko) a JE Gundremmingen (Bavorsko).
Důvodem tak rozsáhlých odstávek je moratorium na provoz jaderných bloků, postavených do roku 1980, které vyhlásila vláda v reakci na fukušimskou havárii. Německo tak bude mít k dispozici jen okolo 30% svých jaderných kapacit a poprvé za dlouhá desetiletí mu hrozí dočasný nedostatek elektrické energie. Řekl to ředitel energetické společnosti EnBW (provozovatel distribučních sítí a uhelných a jaderných elektráren, mimo jiné právě té v Neckarwestheimu) Hans-Peter Villis v rozhovoru pro německé Süddeutsche Zeitung. Stojí za zmínku, že před nedostatkem elektrické energie varoval už v dubnu krátce po Fukušimě kdy uzavření jaderných elektráren už viselo ve vzduchu, ale ještě nebylo zcela jisté. Podle jeho názoru jsou ohroženy dodávky elektřiny pro obyvatele a průmyslové podniky.
Ne všichni tento názor sdílejí, například tiskový mluvčí Federální agentury pro rozvodné sítě a potrubí Rainer Warneke uvedl, že organizace hodnotí situaci jako „náročnou a napjatou, ale zvládnutelnou“. Dodal také, že v současnosti v Německu převládá teplé počasí s jasnou oblohou, které umožňuje dobrou práci slunečních a větrných elektráren.
Jiný postoj zaujala německá pobočka Greenpeace, která svádí pesimismus a katastrofické předpovědi energetiků na to, že při mimořádném vypnutí jaderných elektráren jejich provozovatelé přijdou o miliardy eur.
Stojí za zmínku, že ve srovnání se sousední Francií (přes 70%) a ČR (okolo 30%) vyrábějí německé jaderné bloky poměrně málo energie z celkové spotřeby země, přibližně 23%.